Czy chcecie na chwilę przenieść się w dawne czasy i poczuć magiczny nastrój sobótkowej nocy? Przy wspólnym pleceniu wianków będziecie mieli okazję poznać magiczne znaczenie i działanie ziół oraz różnego rodzaju wróżb. Posłuchacie opowieści o dawnych zwyczajach związanych z puszczaniem wianków na wodę oraz z obrzędami słowiańskiego święta miłości.
Dawniej wierzono, że w dniu zrównania dnia z nocą wyjątkowe siły działają na ziemi. Był to moment otwarcia się na magiczne moce, które mogły pomóc lub zaszkodzić. Pamiętano wtedy o działaniach mających zapewnić wszelką pomyślność. Rozpalano więc nad wodą ogniska i urządzano zabawy trwające całą noc. Było dużo śpiewów, muzyki i tańców. O północy wyruszano na poszukiwania złotego kwiatu paproci zapewniającego wszelką pomyślność. Młodzież urządzała pierwsze kąpiele. Bydło przepędzano przez żar ogniska okadzając je dymem z ziół by zapewnić im zdrowie i płodność. Dziewczęta zaplatały wianki i puszczały je na wodę by wróżyć sobie kiedy wyjdą za mąż. Ten malowniczy zwyczaj, który jest pamiętany także i dziś miał też swoje magiczne znaczenie.

Zajęcia poprowadzi Olga Głowala – Absolwentka Folklorystyki na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej. Podczas studenckich obozów badawczych i wypraw z Kołem Naukowym Kulturoznawców miała okazję rozmawiać z ludźmi, którzy są żywymi nośnikami wiedzy ludowej. Słuchała opowieści, które nasze prababki słyszały od swoich babć lub ciotek. Fascynuje ją ile życia było na sielskiej wsi smaganej wiatrem.

Cena: 30 zl

Muzeum Etnograficzne (pracowania II p.)

ul. Kredytowa 1
www.ethnomuseum.webpark.pl