'Obca' (Die Fremde) w reżyserii Feo Aladagi to jeden z najbardziej docenianych niemieckich filmów zeszłego roku i laureat Nagrody Parlamentu Europejskiego LUX 2010, poruszający trudną tematykę 'zabójstw honorowych' w kulturze tureckiej.
'Obca' opowiada historię Turczynki Umay, która nie wytrzymując upokorzeń ze strony męża, katowania i znęcania psychicznego, decyduje się wraz z pięcioletnim synkiem Cemem uciec ze Stambułu, by szukać schronienia u rodziny w Berlinie. Gdy rozchodzi się wieść o jej buntowniczym posunięciu, nadszarpnięte zostaje dobre imię rodziny - zaręczyny siostry zostają zerwane, a przyszłość małego Cema staje pod znakiem zapytania.

'Należysz do męża' – słyszała od swojego ojca bohaterka filmu. 'Ręce, które Cię biją, to także dłonie, które cię koją'. Czy z tej sytuacji jest wyjście?

Odbierając nagrodę przyznaną przez Parlament Europejski w listopadzie 2010, Feo Aladag powiedziała, że film porusza temat nietolerancji, '[...] ponieważ żyjemy w wielokulturowym społeczeństwie, które musi szukać nowych dróg, by poradzić sobie z narastającymi rozbieżnościami'.


Po projekcji odbędzie się dyskusja na temat współczesnej europejskiej tożsamości. Czy w wielokulturowym tyglu, jakim jest Europa, gdzie przecinają się drogi i historie ludzi o różnych korzeniach i wartościach, możliwe jest zbudowanie wspólnej płaszczyzny porozumienia?

W debacie zgodzili się uczestniczyć: Róża Thun (eurodeputowana PO), prof. Monika Płatek (karnistka z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego), Maciej Nowicki (z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) i dr Agnieszka Gutkowska (także z WPiA UW). Rolę moderatora obejmie Adam Leszczyński z Gazety Wyborczej.


Wstęp wolny.

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek:

Tel. 22 826 33 35, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Kino Kultura
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23