Poznaj współczesną żydowską Warszawę po raz trzeci! - tymi słowami organizatorzy zapraszają na tegoroczną edycję festiwalu Otwarta Twarda. Na uczestników czeka niezwykle bogaty i różnorodny program. Znajdą się w nim zarówno wydarzenia, które podczas ubiegłych edycji cieszyły się największym uznaniem uczestników, takie jak nocne zwiedzanie cmentarza przy Okopowej, jak również punkty zupełnie nowe – w tym premierowe w Warszawie połączenie koncertu zespołu SzaZa z projekcją etiud Romana Polańskiego.
W poprzednich edycjach większość wydarzeń festiwalowych skupiała się głównie wokół Synagogi im. Nożyków. W tym roku organizatorzy postanowili zaprosić uczestników również w inne miejsca, stąd hasło przewodnie festiwalu -„Ulica Twarda 6 rusza w miasto!”.
- Program trzeciej edycji festiwalu Otwarta Twarda jest bardzo urozmaicony. Zaprzyjaźnione instytucje, z którymi współpracujemy na co dzień, udostępniły nam lokale, w których odbywać się będą poszczególne wydarzenia – mówi Judyta Nekanda-Trepka, organizatorka festiwalu, na co dzień kierowniczka biura kultury i edukacji warszawskiej Gminy Żydowskiej. - Dzięki temu uczestnicy festiwalu obejrzą filmy w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, będą bawić się przy rytmach serwowanych przez zagraniczne formacje muzyczne w klubie Powiększenie, poznawać tajemnice kuchni koszernej w nowym Centrum Społeczności Reformowanej GWŻ, dyskutować o Holokauście w sztukach wizualnych w klubokawiarni Chłodna 25, słuchać wykładu na Uniwersytecie Warszawskim, a także uczyć się pisania midraszy (komentarzy do Tory) w Muzeum Etnograficznym. Będą mogli również wziąć udział w tradycyjnej warszawskiej potańcówce fajf przy muzyce klezmerskiej na Placu Grzybowskim. – dodaje organizatorka Otwartej Twardej. W programie znalazły się także wycieczki, np. zwiedzanie mykwy - rytualnej łaźni w podziemiach synagogi (tylko dla pań) oraz gra miejska dla dzieci i dorosłych po żydowskiej stronie Pragi, a także warsztaty z koszernego gotowania.
Festiwal Otwarta Twarda, tradycyjnie już, rozpocznie się podczas Nocy Muzeów, tj. w nocy z 14 na 15 maja. Projekt powstał, aby promować różnorodność kulturową Warszawy, a realizowany jest przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, w ramach jej działań edukacyjno-społecznych. Tegoroczny program realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Stołecznego Warszawa. Przez 9 dni trwania festiwalu, dzięki niecodziennym wydarzeniom kulturalnym, organizatorzy pragną przybliżyć historię, współczesne życie, a przede wszystkim kulturę mniejszości żydowskiej, skupionej wokół jedynej warszawskiej synagogi – śródmiejskiej Synagogi im. Nożyków, znajdującej się na ulicy Twardej 6.
www.otwartatwarda.pl
www.jewish.org.pl
Portal Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur jest patronem medialnym wydarzenia.