Nihon Buyo jest tradycyjną formą, jaką wykorzystywały od wieków japońskie tancerki, gejsze. Od XVIII wieku posługują się nią również aktorzy teatru kabuki wykonujący role kobiece (onna gata). Energia tancerki (lub tancerza) kumulowana jest wewnątrz ciała i stopniowo uwalniana na zewnątrz. Jest to taniec fabularny, opowiadający konkretną historię czasem romantyczną, a nierzadko bardzo erotyczną. Każdy gest ma tu swoje znaczenie. Elegancja łączy się z pełną napięcia formą, zbudowaną poprzez ciągłe poszukiwanie równowagi w przeciwstawnych ruchach. Warsztaty przeznaczone przezde wszystkim dla kobiet, tancerek, aktorek, osób zainteresowanych kulturą japońską oraz wszystkich osób, które chiałyby zapoznać się z techniką tańca, jakiej używają japońskie gejsze, tancerki oraz aktorzy teatru kabuki.

Praktykowanie nihon buyo uczy dużej świadomości własnego ciała, "wytwarzania" kobiecości i zalotności, jaką możemy... obserwować u gejsz. Daje również moźliwość poznania głębiej kultury japońskiej, a w szczególności jej estetyki i poetyki, jaka jest widoczna w tańcu.

Nishikawa Fukushino (Onishi Junko) od 1975 roku jest nauczycielką nihon buyo nurtu Nishikawa-ryu. Wielokrotnie występowała na scenie Japońskiego Teatru Narodowego oraz innych teatrów na terenie całej Japonii. Propaguje taniec w środowiskach o utrudnionym dostępie do świata nihon buyo. W 1996 roku założyła szkołę Kozakurakai w Tokio, gromadzącą kobiety z różnych środowisk. W 2009 roku była z wizytą w Warszawie, podczas której przeprowadziła dwudniowe warsztaty oraz wykonała pokaz tańca w Centrum Łowicka. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Termin: 8 - 14 maja, gzodz. od 17 do 21 (wyjątkowo 14 od 14 do 18)

Koszt: 400zł

Zapisy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



Centrum Promocji Kultury

ul. Podskarbińska 2