Członkowie zespołu folklorystycznego 'Dor Transilvan' z Klużu-Napoki zaprezentują transylwańskie pieśni i tańce ludowe (w piątek, 4 marca) i zapraszają na Horę wsi (w sobotę, 5 marca).
Co się dzieje dzisiaj z rumuńskimi tradycjami i obrzędami? Będzie można się tego dowiedzieć na pokazie filmów etnograficznych (sobota, 5 marca).
Dla chętnych odbędą się też warsztaty tańca ludowego (niedziela, 6 marca) – osobne grupy dla dzieci i dorosłych. Można się już zapisywać pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
PROGRAM
- Piątek, 4 marca 2011 r.
Spektakl zespołu folklorystycznego 'Dor Transilvan' z Kluż-Napoka - Transylwańskie pieśni i tańce
Po koncercie – niespodzianka
- Sobota, 5 marca 2011 r.
17.00 Projekcje filmów etnograficznych o Rumunii
Karpackie opowieści, reż. Aurora Runcan
Garncarz z Biniş, reż. Cosmin Ţiglar
Milky Way, reż. Ivana Mladenovic
Maskarada, reż. Cornel Gheorghiţă
19.00 Spektakl zespołu folklorystycznego 'Dor Transilvan' z Kluż-Napoka - Hora wsi (rum. Hora satului)
- Niedziela, 6 marca 2011 r.
12.00 Warsztaty tańca ludowego dla dzieci
14.00 Warsztaty tańca ludowego dla dorosłych
Zapisy na warsztaty pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Marciszor (rum. Mărţişor) to pradawny zwyczaj znany na terytorium całej Rumunii, pochodzący od nazwy miesiąca marca (rum. martie). U Rzymian nowy rok zaczynał się pierwszego marca, na początku wiosny, a wszyscy obywatele radośnie i hucznie świętowali to wydarzenie. Wtedy też Rzymianie zamieniali zimowe togi z koloru białego na togi czerwone – był to znak radości z nadejścia wiosny i nowego roku. Od rzymskich tóg przetrwał on do naszych czasów, w miniaturowej postaci dwóch jedwabnych, biało-czerwonych sznureczków splecionych ze sobą małymi frędzelkami oraz dopiętym do nich amuletem mającym przynieść szczęście. Pierwszego marca tak wykonanymi Marciszorami obdarowuje się kobiety i młode dziewczyny, które noszą je przypięte nad sercem przez cały miesiąc.
Rumuńska kultura ludowa jest jedną z najlepiej zachowanych na świecie. Jej korzenie sięgają odległej przeszłości terytorium położonego na skrzyżowaniu wielkich cywilizacji historycznych – greckiej, rzymskiej, bizantyjskiej, wschodniej i zachodniej – zaś jej unikalny charakter jest właśnie wynikiem wymieszania się elementów tych starożytnych kultur z tradycjami i obrzędami mieszkańców terytoriów dzisiejszej Rumuni. Ten splot czynników zaowocował oryginalną kulturą, której przejawy dostrzegamy wyraźnie na terenie całego kraju: Maramuresz (budowle z drewna, stroje, ceramika); Bukowina (hafty, jajka wielkanocne, stroje); Banat (zdobione stroje ludowe, zwyczaje); Horezu (ceramika, rzeźba w drewnie); Góry Zachodnie (stroje ludowe, rzeźby i budowle z drewna, święta ludowe); Mărginimea Sibiului (ikony malowane na szkle, stroje ludowe) etc.
Zespół folklorystyczny 'Dor Transilvan' z Klużu-Napoki, został założony w 1949 roku. Obecnie jest jednym z najstarszych rumuńskich zespołów pieśni i tańca ludowego. Zespół ten, składający się z zawodowych muzyków i tancerzy, koncertował już w Anglii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Polsce, Portugalii, Stanach Zjednoczonych oraz we Włoszech.
Muzyka grana przez zespół jest oparta na instrumentach nadających rumuńskiej muzyce folklorystycznej specyficzne brzmienie - skrzypce, kontrabas, cymbały, klarnet, akordeon, etc. Sławni soliści Grigore Leşe i Nicolae Mureşan uzupełniają długą listę wielkich artystów muzyki ludowej, którzy koncertowali z grupą „Dor Transilvan” przy okazji licznych występów w kraju i zagranicą.
Dodatkowe informacje na temat warsztatów tańca pod numerem:
tel.: (22) 828 12 78
kom: (+48) 607 206 508
Projekcje filmów etnograficznych
- Karpackie opowieści, reż. Aurora Runcan
Projekt filmów dokumentalnych o tradycjach, obyczajach, mitach i pradawnych rytuałach mieszkańców Rumunii.
- Garncarz z Biniş, reż. Cosmin Ţiglar
Film przedstawiający sylwetkę 82-letniego garncarza z Banatu, Ionici Stepana, który podtrzymuje rodzinną tradycję garncarstwa sięgającą siedmiu pokoleń. Jego dziadek podróżował przez Austro-Węgry, sprzedając swoje wyroby garncarskie lub wymieniając je za zboże. Zgodnie z tradycją młody człowiek nie mógł poślubić dziewczyny zanim nie opanował rzemiosła. Po wojnie i po upadku systemu komunistycznego Ionica Stepan zaczął podróżować po krajach Unii Europejskiej, demonstrując swoją sztukę w różnych muzeach.
- Milky Way, reż. Ivana Mladenovic
W odróżnieniu od innych filmów o prawdziwych pasterzach, prowadzących swe stada przez rajskie pejzaże, bohaterowie tego filmu nazywani są „pasterzami z Bukaresztu”. Wyprowadzają oni swoje krowy na pastwisko położone na obrzeżach rumuńskiej stolicy, w przygnębiającym pejzażu, wypełnionym plastikowymi torbami i różnego rodzaju śmieciami. Mimo to Mihai i Titinel nadal prowadzą interesy z tymi samymi klientami, którzy pozostali niewzruszeni i uparcie odmawiają kupowania pasteryzowanego mleka w lokalnych sklepach.
- Maskarada, reż. Cornel Gheorghiţă
Film przedstawia tradycyjne obrzędy zimowe w rumuńskiej Mołdawii (północna część Rumunii) widziane z różnych perspektyw. Począwszy od Świąt Bożego Narodzenia do Nowego Roku, rumuńskie wioski są sceną, na której odbywają się różnego rodzaju obrzędy i rytuały. Rozpoczyna j ubijanie świni a kończy karnawał, w którym biorą udział wszyscy mieszkańcy – jako aktorzy lub widzowie.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa
Kontakt:
tel.: (22) 827 76 41-46
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.ethnomuseum.website.pl