Instytut Słowacki zaprasza na prezentację książek: 'Moja pamięć – żywa księga cz. I. Moja misja w Warszawie 1936 -1937', 'Od polityki przez dyplomację do emigracji'. Dyskusję poprowadzi Piotr Semka, publicysta dziennika 'Rzeczpospolita'. Juraj Slávik był znamienitym czechosłowackim politykiem oraz dyplomatą, który w okresie międzywojennym pełnił ważne administracyjno-kierownicze i polityczne funkcje. Na początku lutego 1936 roku rozpoczęła się jego kariera dyplomatyczna - został ambasadorem w Polsce, gdzie pełnił służbę dyplomatyczną aż do zajęcia przez Niemcy ziem czeskich. W roku 1939 został członkiem Słowackiej Rady Narodowej w Paryżu, zaś w lipcu ministrem spraw wewnętrznych czechosłowackiego rządu na uchodźstwie.
Po zakończeniu wojny kontynuował swoją działalność dyplomatyczną jako ambasador w USA. Jednak w proteście przeciwko zmianom systemowym w Czechosłowacji w roku 1948 zrezygnował z pełnionej funkcji i zdecydował się pozostać na uchodźstwie, aktywnie działając na rzecz organizacji emigracyjnych, głównie Rady Wolnej Czechosłowacji.

Wydarzenie organizowane wspólnie z Ambasadą Republiki Czeskiej w Polsce, Ambasadą Republiki Słowackiej w Polsce, Instytutem Historii AV ČR w Pradze, Instytutem Historii SAV v Bratysławie i Czeskim Centrum w Warszawie.

Instytut Słowacki
ul. Krzywe Koło 12/14a

www.instytutslowacki.pl
www.warsaw.czechcentres.cz