Ekspozycja zawiera się w idei 'Mapu: Ludzie Ziemi', która ma odzwierciedlić świat Mapuche, pokazując jego bogactwo naturalne – przepiękne krajobrazy. Za pomocą fotografii wielkoformatowych zostanie przywołany ten krajobraz, podczas gdy teksty w języku polskim oraz w 'mapudungan' zilustrują kosmologię: sposób w jaki pojmują zamieszkiwaną przez nich przestrzeń na ziemi. Wystawa składa się z następujących tematów: Przodkowie, Wojownicy, Insygnia władzy, Bogactwo i wojna, Kultura jeździecka, 'Palin': Gra wojowników, Ziemia, Życie i rodzina, Sztuka wyrobu tkanin, Biżuteria, Szamanizm, Śmierć. Wystawa dziedzictwa kulturowego Indian Mapuche ze zbiorów Chilijskiego Muzeum Sztuki Prekolumbijskiej w Santiago de Chile będzie pokazywana po raz pierwszy w Europie.
Wystawie towarzyszy kolekcja nie prezentowanych dotychczas obiektów kultury Mapuche, ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Uzupełnia ją zbiór dokumentów i rysunków Ignacego Domeyki.
Mapuche to lud pierwotnie wywodzący się z południowo-centralnej części Chile, dzisiaj reprezentowany przez ok. 600 tys. osób zamieszkujących zarówno miasta, jak i małe miejscowości. Mapuche znani są przede wszystkim z oporu jaki stawili hiszpańskim konkwistadorom. Ich całkowite podporządkowanie dokonało się dopiero w XIX w. Pomimo oporu, Mapuche zaadaptowali do swojej kultury takie elementy kultury europejskiej jak np. hodowla konia. Jeszcze do końca XIX w. Mapuche używali swojego rdzennego języka 'mapudungun' na obszarze od wybrzeży Pacyfiku aż po Atlantyk. Władza i bogactwo przywódców Mapuche, zwłaszcza w wieku XVII oraz XVIII, pozwoliła im mieć na swoich usługach wybitnych rękodzielników srebra, którzy wykonywali piękną i słynną do dziś biżuterię. Natomiast kobiety Mapuche sławione były za ich przepięknie ręcznie tkane tkaniny.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1
www.ethnomuseum.website.pl