Święto Estonii to cykl wydarzeń przybliżających kulturę Estoniii, zorganizowanych przez Państwowe Muzeum Etnograficzne. 1. Kilka słów w języku estońskim
Prezentacja i wykład – Anna Grzeszak z Katedry Hungarystyki na Wydziale Neofilologii UW
Jak wymówić słowo hauaööõudused? Czy trudno uczy się języka, w którym jest 14 przypadków? Co mają ze sobą wspólnego estoński i polski? Czy trzeba sobie połamać język, żeby powiedzieć 'cześć' po estońsku?
Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas spotkania. Dowiemy się, co jest osobliwego w języku estońskim, czy język ten sprawia Polakom duże kłopoty w nauce, przekonamy się, jak brzmi estoński oraz poznamy kilka podstawowych zwrotów w tym języku.
Spotkanie uatrakcyjnią zdjęcia z Estonii oraz degustacja estońskich specjałów.

Zapraszają: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Ambasada Estonii w Polsce, Stowarzyszenie Pro Estonia, portal Eesti.pl

Wstęp wolny.

Klubokawiarnia Bily Konicek
21 stycznia, piątek, godz. 17.00


2. Koncert muzyki klasycznej - utwory na flet i gitarę klasyczną

Leonora Palu
(flet) i Kristo Käo (gitara klasyczna) zagrają koncert, w programie którego znajdą się utwory kompozytorów estońskich oraz europejskich. Koncert odbędzie się z okazji przystąpienia Estonii do strefy euro, które nastąpiło w dniu 1 stycznia 2011 roku oraz, by uświetnic fakt ustanowienia stolicy tego kraju, Tallinna, Europejską Stolicą Kultury w 2011 roku.
Kristo Käo jest estońskim gitarzystą, wykładowcą i badaczem. Gra na gitarze klasycznej.
Urodził się w Tallinie. W 1998 r. pod kierunkiem Toomasa Tanga ukończył Szkołę Muzyczną Kuressaare. W 2002 r. uzyskał licencjat w dziedzinie solowej gitary klasycznej, a następnie magisterium w 2006 r. pod kierunkiem prof. nadzw. Mait Martina.
W ramach wymiany studenckiej studiował także w Akademii Muzycznej Carla Nielsena w Danii pod kierunkiem prof. Jan-Inge Wijk, który należy do Stowarzyszenia Kompozytorów Duńskich, oraz prof. nadzw. Jesper Sivebaek.
Jest także autorem książki o unikalnej metodzie gry na gitarze 'Guitar School – the key to the practical guitar playing' ('Szkoła gitary – klucz do praktycznej gry na gitarze'). Założył internetową szkołę muzyczną Kitarrikool.eu,

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie muzyka: kristokao.com

Sala kinowa PME
21 stycznia, piatek, godz. 18.00



3. Przegląd Estońskich Filmów Animowanych
W powietrzu/ In the Air/ Õhus, Martinus Daane Klemet, 2009 (9 min.)
Telewizyjna transmisja pomiędzy wilkiem a ludźmi prowadzi do zachwiania praw grawitacji.
Napisy w języku angielskim
www.joonisfilm.ee/films/436-2?lang=en

Krokodyl/ Crocodile/ Krokodill, Kaspar Jancis, 2009 (17 min.)
Historia byłego śpiewaka operowego, który z powodu zrządzenia losu musi pracować jako Krokodyl w styropianowym kostiumie i zabawiać dzieci w centrum handlowym. Taki typ życia wydaje się niezwykle przygnębiający, a nawet obrzydliwy dla byłego tenora, dlatego też daje on upust swej frustracji niegrzecznym zachowaniem. Aż do dnia, kiedy w jego życiu pojawia się nieszczęsna kobieta oraz …krokodyl.
www.joonisfilm.ee/films/crocodile?lang=en

Życie bez Gabrielli Ferri/ Life without Gabriella Ferii/ Elu ilma Gabriella Ferrita, Priit & Olga Pärn, 2008 (44 min.)
Dramatyczna historia o miłości, zamkniętych drzwiach, złodzieju bez twarzy, rannym bocianie, zagubionym laptopie i wirtualnych prostytutkach, siostrach O’Key. W filmie nie ma Gabrielli Ferri, ale jest prawie happy end.
www.joonisfilm.ee/films/life-without-gabriella-ferri?lang=en

'Absurdalne marchewki, czyli fenomen estońskiej animacji'
Radosław Surowiec
www.kultura.eesti.pl/index.php?go=teksty&strona=1000001

Wstęp wolny.

Sala kinowa PME
22 stycznia, sobota, godzina 18.00


Państwowe Muzeum Etnograficzne

ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa

Kontakt:
tel: (22) 827 76 41-46
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.ethnomuseum.pl