Podczas warsztatów w Warszawie planowana jest intensywna i skoncentrowana na temacie 'Podróż głupców' praca. Podczas 6 dni główną osią będą eksperymenty z odniesieniem do szczególnych, indywidulanych i grupowych potrzeb, jak również do doświadczenia uczestników oraz międzynarodowego składu grupy. Praca zakończy się krótką, publiczną prezentacją - performance wraz z otwartą dyskusją pomiędzy uczestnikami i widzami, wymianą opinii, wrażeń i propozycji na przyszłość.
W odniesieniu do struktury i orientacji pracy, uwaga skupiona będzie m.in. na procesie kształtowania bohatera(-ów) – jednostki(-tek) tworzących następnie grupowy chór. Innymi słowy będzie to poszukiwanie wewnętrznego życia i samoistego rozwoju grupy-chóru. W tym celu badane będą fizyczne impulsy łączące energię – ciało – dźwięk – tekst – pieśń. Praca warsztatowa opierać się będzie na stosowanej przez Ośrodek Teatralny Atropos metodzie, określanej jako 'Theatre of connection', jednocześnie sprawdzane będą jej ograniczenia.
Etapy pracy
- Indywidualna i grupowa rozgrzewka, eksploracja energii i techniki;
- Pieśń organiczna, badanie dźwięku i przestrzeni ciała;
- Praktyczna realizacja tekstu, pieśni i dźwięku;
- Organiczne i prowadzone improwizacje;
- Eksperymentowanie z różnymi bodźcami i pomysłami dotyczącymi 'Podróży głupców';
- Praca nad scenami indywidualnymi i grupowymi;
- Synteza.
Metoda pracy Ośrodka Teatralnego Atropos: Theatre of connection
W naszym codziennym życiu reagujemy automatycznie lub racjonalnie. Nasze ciało jest raczej masą niż żyznym terytorium, na którym otaczający nas świat odbija się i ulega transformacji. Temu światu często brakuje dzikich czy też łagodnych wibracji, które natura i sprzeczności życia oferują. Niemniej jednak, ponieważ ciało na scenie wyeksponowane jest w całym swym jestestwie, w niecodziennej sytuacji, prowadzi to do aktywacji i transformacji własnej energii.
'Theatre of Connection' bada formy budowania mostów energetycznych: od impulsu do działania, od naszej wypartej lub ukrytej natury do bardziej otwartych reakcji, od postępowania zgodnego z normami społecznymi do zachowań niecodziennych. W ramach badania, eksperymentowania i pracy indywidualnej, uczestnik-performer przede wszystkim pobudza wolę odkrywania, rozwoju i zmiany poziomów energetycznych. W 'Theatre of connection' obecność 'wykonawcy-performera' ujawnia niespożytą energię i jej transformacje.
Założyciel i dyrektor artystyczny Ośrodka Teatralnego Atropos, Stamatis Efstathiou, bada w swojej pracy relacje: energia-ciało-dźwięk-mowa- śpiew-pieśń. W planowanym warsztacie, od samego początku podstawy świętości środowiska pracy oraz najbardziej 'kompromitujących' działań kwestionowane będą w całkowicie możliwych i praktycznych strukturach. Jednocześnie badać będziemy punkt załamania ostentacji, pejzaże flirtujące z profanum, tworzące opowieść i poezję. Pierwotną wizją teatru “Connection” jest śledzenie powiązań osoby-performera z miejscem, czasem i wszechświatem, który go otacza.
Projekt 'Journey of fools' zakończy się w sierpniu 2011 roku 3-4 tygodniami intensywnej pracy z wybraną grupą, w miejscu 'oddalonym od cywilizacji' mającej na celu pogłębienie i dalsze opracowanie tematu. Praca zakończy się otwartą prezentacją, w miarę możliwości także w innych miejscach.
Warsztaty - organizacja
- Warsztaty odbywają się w Ośrodku Kultury ARSUS (ul. Traktorzystów 14) w Ursusie. Dojazd ze stacji Warszawa-Śródmieście do stacji Warszawa-Ursus Koleją Miejską KM lub Szybką Koleją Miejską SKM około 15 minut od stacji Warszawa-Śródmieście. Można też dojechać komunikacją miejską, autobusami 517, 187, 191, 194, 394. Ośrodek położony jest około 3 minuty pieszo od Dworca PKP Warszawa-Ursus.
- Czas trwania: ok. 36 godzin (6 godz. dziennie w dwóch sesjach warsztatowych).
- Termin: 22-27 lutego (dzień przyjazdu: poniedziałek 21 lutego, pierwszy dzień warsztatów wtorek 22 lutego, wyjazd: niedziela wieczorem 27 lutego 2011, po pokazie).
- Opłata za uczestnictwo: dla uczestników z Warszawy oraz z innych miast Polski oraz dla gości zagranicznych: 200 zł – dla osób, które zgłoszą się do 03.02 lutego, a opłatę uregulują do 06.02 lutego 2011 r. Dla tych, którzy wyślą zgłoszenia po 03.02 lutego opłata wynosi 280 zł. Koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia nie są wliczone w opłatę.
- Warsztaty w języku angielskim prowadzą: Stamatis Efstathiou (Grecja) oraz asystentka Anna Emanuela Rakoczy (Polska). Warsztaty prowadzone w języku angielskim.
- Termin nadsyłania zgłoszeń: 03.02.2011 r.
- Termin rejestracji: 14.02.2011 r.
Ośrodek Teatralny Atropos
Atropos realizauje dwa podstawowe rodzaje działań: z jednej strony są to badania teatralne i edukacja, z drugiej kreacja. Część edukacyjno-badawcza realizowana jest poprzez intensywne warsztaty w Grecji oraz za granicą. Kreatywną część reprezentują 4 zrealizowane do tej pory projekty: W "Aim" (2004) i "Apetites" (2005) centralnym tematem była kobieta i mężczyzna w archetypowym wymiarze oraz w "Akosmos" (2006) i "come" - 1 i 2 wersji (2007) ludzie walczący ze społeczeństwem lub z jego spoczwarzeniem, badający własne ograniczenia i egzystencjalną agonię. W 2008 roku zaprezentowane zostały dwa projekty: "Arcadia" - spektakl - wędrówka w górach południowej Grecji dotyczący konfrontacji człowieka z przestrzenią przyrody oraz “Beside oneself”- spektakl solowy prezentowany w Grecji, Armenii, Iranie i Korei Południowej. Najnowszy projekt "Karma" (2009) - spektakl wykonywany przez dwóch aktorów i jednego muzyka/performera- prezentowany był już w Atenach, w Indiach i na wyspie Lesbos.
Filozofia Atropos
Balansując między teatrem i tańcem, pantomimą i rytuałem, Atropos stale na nowo definiuje swoje eksperymentalne metody sceniczne. Te poszukiwania podążają poprzez najdziksze do najłagodniejszych aspektów ludzkiej egzystencji, inspirowanych uniwersalną dynamiką. Badane są krajobrazy pro-językowe, meta-językowe i językowe. Rytm staje się bazą do ludzkiego działania i vice versa. Nacisk położony jest na wzbudzanie ogólnoludzkich przestrzeni na poziomie egzystencjalnym, metafizycznym i surrealistycznym. Podsumowując, głównym tematem Atropos jest poetyka transformacji do innego “ja”.
Stamatis Efstathiou
Dyrektor artystyczny Atrops, studiował literaturę francuską i tłumaczenia. Uczestniczyl w warsztatach teatralnych w Grecji (El Skoti, G. Simeonidis, Ryszard Nieoczym, itd.), we Francji (Théâtre du Soleil''''> Ar. Mnouchkine,''''Las Téouleres> Katharina Seyferth), w Polsce (Instytut J.Grotowskiego, Teatr Pieśń Kozła, Węgajty, Gardzienice, Grzegorz Ziolkowski), w Niemczech (Philip Brehse - The living theatre, Tomy de Mayer> Biomechanika) i Serbii (Plavo pozoriste). Dwa lata studiował sztukę mimu u Antonisa Koutroubisa, metodę Suzuki z Marcosem Martinezem i taniec butoh z Atsushi Takenushi, Sumako Koseki i Grigorij Głazunowem.
Grał w przedstawieniu “Piwo z Henrym” ('Grupa 'Plani''), jak również w teatrze Sfendoni na Festiwalu Becketa (“Co, gdzie”, w reżyserii Takis Tzamargias). Realizował happeningi teatralne z młodzieżą z całego świata (Festiwal Amfiaria, Europejski Festiwal Młodych Artystów, 2003, Siros 2005).
W 2004r. założył Ośrodek teatralny „Atropos’’ (www.atropos-art.gr). Wspólnie z grupą występował na różnych festiwalach (Traces- Entropia theatre, Desires- Hororoes theatre/ ‘’Thira technis’’) i niezależnych produkcjach (Aim- Topos Allou theatre/ Akosmos- Argo studio theatre/ “come..”- Little space of art Ilissos, Island of Lesvos). W 2008r. stworzył solowe przedstawienie («Beside oneself”), prezentowane do tej pory w Grecji, Armenii, Korei Południowej, Iranie oraz grupowy project -“Arcadia” (w przygotowaniu). Jego ostatni performance “Karma” (2009) prezentowany był już w Grecji, na Międzynarodowej Olimpiadzie Teatralnej w Indiach, gdzie otrzymał wyróżnienie honorowe za zasługi w promowaniu światowego dziedzictwa sztuk scenicznych. Aktualnie współpracuje z irańskim reżyserem Vahid’em (www.goossun.com) nad solowymm performancem “Inferno”, który prezentowany będzie w Danii, Anglii, Grecji i Libanie. Od jesieni 2004 roku prowadzi laboratoryjne warsztaty teatralne w Grecji i na całym świecie.
Kontakt i zapisy:
Anna Emanuela Rakoczy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 668 043 360
Informacje ogólne: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ośrodek Kultury ARSUS
ul. Traktorzystów 14
www.atropos-art.gr