Festiwal Planete Doc to największa tego typu impreza filmowa w Polsce i jedna z trzech największych w Europie. W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce oraz „Wdechę” Gazety Wyborczej dla „najciekawszego wydarzenia kulturalnego stolicy” w 2008 roku. W zeszłym roku w warszawskiej Kinotece imprezę odwiedziło ponad 31 000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Od pierwszej edycji w 2004 roku, festiwal Planete Doc wyrósł na jedną z największych tego typu imprez na świecie i zyskał wierne grono wielbicieli zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Świadczą o tym nie tylko tłumnie przybywający do stołecznej Kinoteki (a od tego roku także Muranowa i Iluzjonu) miłośnicy kina dokumentalnego, ale także liczby. Podczas gdy w 2004 roku publiczność festiwalu liczyła niecałe 4 500 widzów, w 2010 roku przekroczyła 31 000.

Festiwal Planete Doc to wydarzenie, które kształtuje opinie i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata. Festiwal jest imprezą opiniotwórczą gromadzącą świadomą swoich wyborów aktualną i przyszła elitę intelektualną naszego kraju, najważniejszych filmowców polskich i ludzi świata sztuki i mediów. Gośćmi festiwalu byli m.in. Werner Herzog, Siergiej Dworcewoj, Jørgen Leth, Raymond Depardon, Andrzej Wajda i Gari Kasparov, a z festiwalem współpracowali m.in. Jacek Żakowski, Marek Ostrowski, Edwin Bendyk, Max Cegielski i Piotr Metz.

Podobnie jak w poprzednich latach, dzięki współpracy z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych, 6 najlepszych filmów z programu 8. Planete Doc trafi do 20 kin na terenie całego kraju, a warszawskim projekcjom będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń specjalnych (m.in. spotkania z twórcami, imprezy muzyczne, koncerty, warsztaty). W Warszawie i wybranych kinach w Polsce odbędą się debaty poświęcone najbardziej palącym problemom globalnym i lokalnym – autonomii energetycznej (debata organizowana równolegle w kilku miastach w Polsce w ramach projektu „weekend z cyfrowym Planete Doc”), zbrojnej obecności Polski w Afganistanie, konfliktowi na Bliskim Wschodzie, obecnej sytuacji w Rosji, przeszkodom rozwoju kreatywności w Polsce.

W programie znajdą się również nowe sekcje tematyczne, m.in. sekcja poświęcona filmom dokumentalnym z regionów hiszpańskojęzycznych organizowana wspólnie z Instytutem Cervantesa, dokumentom o sztuce oraz najlepsze filmy z projektu Goethe Institut „Sąsiedzi”. Nowością będzie również sekcja konkursowa Canon Cinematography Award. Będzie to druga na świecie (po festiwalu w Sundance) nagroda dla autora najlepszych zdjęć wręczana na festiwalu filmów dokumentalnych. Wspólnie z firmą Canon zorganizowane zostaną również warsztaty kręcenia filmów lustrzanką oraz masterclass (wykład mistrzowski) dla profesjonalistów z branży filmowej i uczniów szkół filmowych poprowadzony przez znanego na świecie operatora.

8. edycję festiwalu odwiedzą również znakomici goście – zarówno filmowcy, jak i znane osobistości spoza branży filmowej. Gościem specjalnym festiwalu będzie m.in. ikona ekologii, badaczka zachowań szympansów i działaczka społeczna Jane Goodall. Natomiast wykład mistrzowski poprowadzi ikona eksperymentalnego kina dokumentalnego, nauczyciel Larsa von Triera - Duńczyk Jørgen Leth.

Podobnie jak w zeszłym roku, w dniach 6-8 maja 2011 odbędzie się „weekend z cyfrowym Planete Doc”, w ramach którego wybrane najlepsze filmy z programu festiwalu trafią do kin na terenie całego kraju i zostaną pokazane jednocześnie w 20 miastach w Polsce. Dzięki temu nowatorskiemu, unikalnemu na skalę europejską projektowi, tysiące widzów będą mogły obejrzeć wybrane filmy w tym samym czasie co warszawska publiczność, a tym samym wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce i poczuć się prawdziwymi mieszkańcami globalnej wioski.


www.planetedocff.pl