Wystawa prezentuje prace kilkunastu autorów niezwiązanych zawodowo z fotografią, a zafascynowanych niepowtarzalną urodą Nowej Zelandii. Niespotykana nigdzie indziej rozmaitość krajobrazu, bogactwo nieskażonej przyrody i wyjątkowe światło składają się na nizwykły urok tego kraju 'na końcu świata'.
Wystawa jednak, poza popularyzacją Nowej Zelandii i czysto estetycznymi zaletami pokazywanych zdjęć, ma też zadanie edukacyjne. W epoce fotografii cyfrowej wielu podróżujących zapomina, że inwestycja w markowy sprzęt nie wystarczy, aby zrobić dobre zdjęcia w podróży. Często brakuje im przygotowania z zakresu elementarnej wiedzy fotograficznej, a bez tego nie da się robić dobrych fotografii. Przeciwieństwem tego dość ponurego, a rozpowszechnionego stanu rzeczy są prace prezentowane na wystawie. Amatorskie, ale wykonane w oparciu o solidną wiedzę i z pełnym zaangażowaniem autorów mogą być teraz prezentowane jako wzór do naśladowania dla wszystkich fotoamatorów. Miejsca tak odległe jak – z naszej perspektywy – Nowa Zelandia odwiedza się zwykle tylko raz w życiu. Szkoda wtedy marnować szansę na piękne fotografie.
Pozostałe wydarzenia towarzyszące wystawie:
- Poniedziałek, 10.01, godz. 18.00: Dzieci z Pahiatua – spotkanie z Agnieszką Lipką, dziennikarką radiową, która odwiedziła w Nowej Zelandii miejsce, gdzie podczas II Wojny Światowej trafiło kilkaset dzieci polskich zesłańców po długiej tułaczce z Syberii przez Persję.
- Piątek, 14.01, godz. 18.00: Jak podróżować praktycznie na końcu świata - spotkanie z Rafałem Żurmanowiczem, twórcą serwisu NaszaNowaZelandia.pl
Kontakt:
Tomasz Madej (MAiP), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Muzeum Azji i Pacyfiku
ul. Freta 5
www.naszanowazelandia.plwww.muzeumazji.pl