Najnowsza wystawa Muzeum Azji i Pacyfiku, 'Kakadu, moja miłość', powstał z inicjatywy kustosza Andrzeja Wawrzyniaka, który – od dawna zafascynowany ptakami egzotycznymi, ich miłośnik, znawca i hodowca – zaprosił kilkudziesięciu zaprzyjaźnionych artystów do stworzenia prac, które dokumentowałyby jego pasję. Dzięki szerokim kontaktom w świecie sztuki – zarówno polskiej, jak azjatyckiej – udało mu się zgromadzić 58 prac ponad 50 autorów, w tym najwybitniejszych twórców polskich: Magdaleny Abakanowicz, Andrzeja Strumiłły, Andrzeja Fogtta. Wśród znakomitości zagranicznych są m.in. Le Tri Dung – jeden z najwyżej cenionych malarzy Wietnamu; Aleksander Bagramian – doskonały, być może najlepszy na świecie portrecista, reprezentujący Rosję i Armenię; Abbas Rostamian z Iranu, kontynuujący prastarą tradycję perskich miniatur; Hardev Singh – klasyk współczesnej grafiki indyjskiej; Yar Mohammad Taraki z Afganistanu oraz wielu innych artystów, także z Białorusi, Birmy (Myanmaru), Chin, Indonezji, Mongolii, Nepalu, a nawet Republiki Vanuatu. Ten ostatni kraj reprezentuje Aloi Pilioko, od lat uważany za największego malarza Południowego Pacyfiku.

Z różnorodnością autorskich spojrzeń idzie w parze rozmaitość technik, od klasycznych rysunków, olejów i akwareli w tradycji europejskiej po malarstwo na jedwabiu i batik, a także rzeźbę. Każdy z autorów dokonał własnej, nierzadko bardzo oryginalnej interpretacji tematu; dla każdego z nich praca była również osobistym wyrazem przyjaźni z bohaterem wszystkich prac.


Ze względu na drastyczne cięcia dofinansowań na projekty kulturalne, wystawa została zrealizowana niemal w całości z prywatnych środków kustosza Andrzeja Wawrzyniaka.


Wernisaż: 10 grudnia o godz. 12.00.

Miejski Ogród Zoologiczny
Słoniarnia
ul. Ratuszowa 1/3

www.muzeumazji.pl