Warszawa staje się to coraz bardziej miejscem, które skupia nie tylko Polaków z różnych stron Polski, a również migrantów, którzy nierzadko pokonują całe kontynenty, by w końcu trafić nad Wisłę. W trakcie imprezy stworzymy okazję by mieszkańcy stolicy mogli się poznać i wspólnie spedzić czas, zastanowić się nad ważnymi kwestiami związanymi z coraz bardziej różnorodną wspólnotą warszawską, uczcić wielukulturowy wizerunek Warszawy i przekonać się, że razem tworzymy nowy obraz naszego miasta.
Organizator - Fundacja Forum na rzecz Różnorodności Społecznej (FFRS) jest
pozarządową organizacją non-profit, której misją jest propagowanie otwartego
i tolerancyjnego społeczeństwa różnorodnego pod względem kulturowym,
religijnym, etnicznym, narodowym.

FFRS prowadzi działania, które mają na celu szerzenie postaw tolerancyjnych,
rozwijanie zasobów wiedzy i instrumentów do wspierania procesu integracji,
nagłaśnianie spraw związanych z wykluczeniem społecznym w wyniku
dyskryminacji ze względu na rasę, narodowość, pochodzenie etniczne, religię.


Wydarzenie odbędzie się w dwóch znanych miejscach kulturalnych Warszawy -
Nowy Wspaniały Świat przy ul. Nowy Świat 63 i Sen Pszczoły przy ul.
Inżynierska 3.


Przebieg wydarzenia:

Nowy Wspaniały Świat

Ul. Nowy Świat nr 63

12.00-13.30 Rozpoczniemy od poranka z bajkami dla dzieci nt. sąsiadów. Z wyobraźnią pełną wrażeń z bajkowania, zaprosimy wszystkich do wspólnego tworzenia projektu mozaiki nawiązującej do tytułowego sąsiedztwa i wielokulturowości. Artyści i animatorzy z grupy „Aka-Chukwu” poprowadzą poranek bajkowy i prace nad projektem mozaiki. Zaprezentujemy również nową dwujęzyczną książkę dla dzieci pt. „Świat Bajki”, która przedstawia bajki polskie i ukraińskie.

14.00-15.30 Warsztat antydyskryminacyjny: Omówimy czym są przestępstwa na tle nienawiści i dyskryminacja według polskiego prawa, jak można im przeciwdziałać i co można zrobić w przypadku, gdy ktoś doświadczy dyskryminacji lub jest świadkiem takiej sytuacji.

16.00-16.30 Pokaz filmów z cyklu „Narracje Migrantów”. Filmy zrealizowane przy pomocy młodych artystów oddają głos migrantom mieszkającym w Polsce i opowiadającym o takich kwestiach jak: wychowywanie dziecka w rodzinie wielokulturowej, problem dyskryminacji, nauka języka i znajomość wielu języków.

16.30-18.30 Panel dyskusyjny pt. „Sąsiedzi – Jaka Polska wielokulturowa?”. Panel przybliży tematy kontrowersyjne związane ze społeczeństwem różnorodnym w Polsce. W panelu wystąpią m. in.:

  • Tomasz Lipski: poeta, muzyk i współtwórca ogólnokrajowego Festiwalu „Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy”, który po raz dziesiąty w 2011 odbędzie się w Sopocie;

  • Aleksandra Winiarska: badaczka UW oraz SIP, która przedstawi wyniki badania na temat relacji sąsiedzkich między Polakami i cudzoziemcami w Warszawie prowadzonego w ramach projektu "Sąsiedzi czy intruzi"

  • Moderator: Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska, reporterka publikująca w Dużym Formacie, Polityce, Wprost.

18.30-19.00 Koncert grup Rozśpiewania Warszawskie, Wyszywanka, którzy zaprezentują własne wykonanie pieśni ukraińskich śpiewanych białym głosem.

Po całym dniu wydarzeń zapraszamy na imprezy towarzyszące w Śnie Pszczoły (ul. Inżynierska 3 w Warszawie):

Godz. 19.00- 20.00, Pokaz filmów z cyklu „Narracje Migrantów”

Pokaz krótkich dokumentów z drugiej odsłony projektu pt. „Narracje Migrantów”, zrealizowanych przy pomocy młodych filmowców. Filmy oddają głos migrantom mieszkającym w Polsce, którzy opowiadają o ważnych dla nich sprawach (m.in. kwestie wychowywania dzieci w rodzinie wielokulturowej, kwestie dyskryminacji, nauka języka/znajomość wielu języków i inne).

Godz. 20.00 – 21.00, Koncert Büfi Puki Bandy

Członkowie zespołu Büfi Puki Banda od lat zajmują się muzyką tradycyjną, prowadzą własne poszukiwania wśród wiejskich mistrzów, praktykujący żywe muzykowanie na co dzień. Dwuletnia współpraca artystyczna, prowadzona przy okazji innych wspólnych projektów, pewnej mroźnej nocy prawie na Białorusi, zaowocowała powołaniem do życia wspólnego przedsięwzięcia.

Büfi Puki Banda tanecznym krokiem poruszają się po matecznikach i peryferiach tradycji muzycznych i teatralnych Europy. Nie wyzbywając się rzemieślniczej rzetelności, przekraczają granice stylów, z alchemicznym zapałem łączą, rozdzielają, mieszają, transmutują zwykłe w niezwykłe, znane – w nieznane.

Godz. 21.00-22.00, Koncert Yoga Terror

Yoga Terror to warszawski zespół o międzynarodowych korzeniach grający energetyczny funk/rock/metal, którym chce wyrazić otwartość na różnorodność kulturową, tolerancję dla odmienności i pozytywne nastawienie do życia. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty wietnamskiego pochodzenia Michała Truong oraz perkusisty Przemka „Kuczego” Kuczyńskiego. Skład uzupełniają Krzysiek Truong (gitara), Daniel Podsiadło (bas) oraz peruwiański wokalista Luis Escobedo.

Od godz. 22.00, Impreza z DJ Lipi (reggae, raga, roots)

Tomasz Lipski, DJ lepiej znany jako Ras Lipi Man, jeden z najciekawszych oryginalnych, rastamańskich DJ’ów. Traktuje pracę DJ’a jak poezję. Poeta, muzyk, aktor, DJ, animator kultury. Współorganizator wraz z Larrym Okey Ugwu Festiwalu „Muzyka Przeciwko Nietolerancji i Przemocy” w Sopocie. Członek etnicznego zespołu Ikenga Drummers i współzałożyciel Teatru „LipZezRew”.



Nowy Wspaniały Świat
ul. Nowy Świat 63

Sen Pszczoły
ul. Inżynierska 3.