- godz. 14:00
Kroniki Powstania w Getcie Warszawskim wg Marka Edelmana (Polska, 1993, 75'), reż. Jolanta Dylewska
Kronika wydarzeń z okresu powstania w getcie. Chłodna, niemal beznamiętna relacja prowadzona przez Marka Edelmana opowiada o śmierci, walce, bohaterstwie i osamotnieniu. Pogrążonej w mroku twarzy narratora towarzyszy umiejętne operowanie ciszą i mieszanina trudnych do rozpoznania dźwięków. Wstępem do relacji są materiały filmowe z archiwum warszawskiej WFDiF nakręcone gettcie do roku 1943, kiedy to rozpoczęły się masowe wywózki Żydów do obozów koncentracyjnych. To na tych przejmujących strzępkach taśmy filmowej zarejestrowała się tragedia, jaka rozegrała się w Warszawie.
- godz. 16:00
Rolki tożsamości (Polska, 2009, 2') reż: Jakub Pączek
Film o kulturotwórczej roli papieru toaletowego, jak napisali twórcy. To minutowa impresja o jakże ważnym produkcie, którego niegdyś tak brakło i zabawna refleksja, czym tak naprawdę jest wolność i kto może ją zrozumieć.
Balcerowicz – gra o wszystko (Polska, 2009, 60') reż. Andrzej Fidyk i Anna Więckowska
Filmowy portret profesora Leszka Balcerowicza. Demona, który postanowił na przekór wszystkim i wszystkiemu wprowadzić do Polski wolny rynek. To Balcerowicz był twórcą reform społeczno-gospodarczych, które dały początek nowemu demokratycznemu ustrojowi kraju. Archiwalne zdjęcia w wyrazisty sposób opisują polski populizm, ale także czas niepewności i wyzwań. Dokument ukazuje konsekwencje demokratyzacji kraju. Dziś, wiemy, że były to jedyne i słuszne decyzje. O tamtych czasach usłyszymy od Balcerowicza oraz jego najbliższych. Wywiady przeplatane są czasem przezabawnymi archiwaliami, przede wszystkim z polskiego sejmu, gdzie hasło „Balcerowicz musi odejść” padło niezliczoną ilość razy.
Więcej informacji na strone festiwalu
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
www.dsh.waw.pl