Podczas tegorocznej edycji festiwalu warszawska publiczność obejrzy ponad osiemdziesiąt najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Program konkursu to najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2009-2010. W tym roku o nagrodę WATCH DOCS walczyć będzie siedemnaście filmów, wybranych spośród ponad tysiąca zgłoszeń z całego świata – w tym m.in. nagrodzony na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym brytyjski film „Wrogowie ludu”, ukazujący bolesną drogę do prawdy o ludobójstwie Czerwonych Khmerów w Kambodży, rumuński obraz „Autobiografia Nicolae Ceausescu” zmontowany z niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych ukazujących prywatne życie dyktatora (premiera na tegorocznym MFF w Cannes), „El Sicario” Gianfranco Rosiego – będący niezwykłą spowiedzią mafijnego egzekutora z Meksyku (nagroda FIPRESCI na MFF w Wenecji 2010), a także dokument „Pogoń za Tanią” o Holenderce zwerbowanej do maoistowskiej partyzantki FARC w kolumbijskiej dżungli.

Obok konkursu program WATCH DOCS tworzą sekcje stałe: „Dyskretny urok propagandy” (tu przegląd awangardowych dokumentów politycznych z NRD zrealizowanych przez osławiony duet reżyserski Heynowski & Scheumann) oraz „Nowe filmy polskie”. Sekcja „Zbliżenia” w tym roku poświęcona będzie Azji Południowo-Wschodniej (w tym m.in. nagrodzony na zeszłorocznym festiwalu IDFA w Amsterdamie koreański dokument „Żelazne kruki” poświęcony robotnikom, z narażeniem życia tnącym na części statki w Bangladeszu). W retrospektywie „Półkowniki” pojawią się filmy (również fabularne) z różnych względów zatrzymane przez cenzurę (m.in. legendarny czeski „Palacz zwłok” Juraja Herza, który spędził na cenzorskiej półce ponad 20 lat oraz „Obrazy starego świata” – hipnotyczne arcydzieło słowackiego mistrza dokumentu Dusana Hanaka).

Kolejna retrospektywa tematyczna festiwalu poświęcona będzie w tym roku kwestiom zdrowia i opieki medycznej w kontekście praw człowieka. W programie m.in. filmy poświęcone eutanazji, zdrowiu reprodukcyjnemu i AIDS, a także niezwykły dokument „Living in Emergency” – filmowy hołd złożony Lekarzom bez Granic.

W sekcji „Chcę zobaczyć” po raz kolejny zaprezentowane będą filmy dotyczące kwestii znajdujących się w centrum zainteresowania obrońców praw człowieka, w tym amerykański „Barbershop Punk”, ujawniający korporacyjne zakusy na wolność słowa w Internecie oraz „Women in Shroud” ukazujący walkę o zakaz kamienowania kobiet w Iranie.

Konkursowym pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi twórcami, dziennikarzami i ekspertami. Podobnie jak w zeszłym roku, festiwalowe projekcje odbywać się będą w trzech salach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (KINO.LAB, sala edukacyjna, Laboratorium), w kinie Muranów oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.


KINO.LAB CSW
ul. Jazdów 2

Kino Muranów
ul. Andersa 1


www.kinolab.art.pl