W programie Dnia Otwartego znalazły się m.in. warsztaty dla dzieci i dorosłych, projekcje filmowe, koncerty. Wśród spotkań dotyczących historii żydowskiej Warszawy odbędzie się m.in. wykład Jacka Leociaka - znawcy Warszawy, autora książki 'Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów'.
godz. 12.00: Warsztaty dla kobiet: Płeć w przestrzeni miasta
Prowadzenie: Katarzyna Czerwonogóra, socjolożka i badaczka ruchów kobiet żydowskich
Czy przechodząc przez swoje miasto, umiemy wskazać miejsca ważne dla ruchu kobiet? Gdzie odbywały się manifestacje w walce o prawa wyborcze? Gdzie kobiety potajemnie uczyły się, kiedy zabraniano im wstępu na uniwersytety? Kto projektował miasta w taki sposób, że nie da się po nich poruszać z wózkiem? Spoglądając na przestrzeń miejską z perspektywy płci stawiamy szereg podobnych pytań. Zastanawiamy się także, w jaki sposób symboliczne upamiętnianie wybranych wydarzeń i osób tworzy historię. Warsztat jest propozycją przyjrzenia się tej perspektywie. Na spotkaniu zastanowimy się nad znaczeniem płci w narracji historycznej i przestrzeni miasta. Odnosząc się do własnych doświadczeń i obserwacji, zaproponujemy własne interpretacje obecności / nieobecności kobiet w oficjalnym przekazie o dziejach.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Zapisy w biurze Fundacji (według kolejności zgłoszeń), przez telefon 22 620 30 36 lub 503 787 850 lub mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 października.
godz. 13.30 Pierwsza lekcja jidysz
Prowadzenie: Agata Kondrat, lingwistka z UW, lektorka CKJ, redaktorka 'Cwiszn'
Chcesz dowiedzieć się czegoś o języku, którym mówiło przed wojną trzy czwarte Żydów na całym świecie, niemal 10 procent mieszkańców Polski, a dziś wciąż mówi od 1 do 2 milionów osób? Wiedzieć kto i co pisał w jidysz? Chcesz poznać żydowski alfabet? Napisać coś w jidysz? Dowiedzieć się, jak w jidysz nazywa się Warszawa lub Twoja ulica? Zapraszamy Państwa na pierwszą lekcję języka jidysz!
godz. 14.00: Pamięć miejsca - Muranów - Zbliżenia i perspektywy. Spotkanie z Jackiem Leociakiem
Wykład świetnego znawcy Warszawy, autora książki 'Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów' nominowanej w tym roku do Nagrody im. Beaty Pawlak. Prezentacja dotycząca historii miejsca, gdzie znajduje się CKJ oraz historii i architektury Muranowa. Co znajdowało się na Andersa 15 i w okolicy przed wojną? Co się działo z tym miejscem w czasie wojny? Jak powstał Muranów? Czy był i czym jest dzisiaj? Wykład ilustrowany będzie pokazem multimedialnym, zdjęciami i mapami.
godz. 15.00-17.00: Warsztaty dla dzieci. Poszukiwanie zapomnianych książek
Prowadzenie: Anna Pietruszka, Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa
Podczas warsztatu dzieci razem z animatorkami przeniosą się na tajemny stary strych, gdzie będą szukać i odrywać książki napisane w języku jidysz. Zastanowimy się wspólnie gdzie podziały się książki napisane w tym języku? Czy można je z łatwością kupić? Jak wyglądają litery? Z czym się one kojarzą dzieciom? Wśród wielu przyniesionych książek wspólnie odnajdziemy te napisane w jidysz. Przewidziana niespodzianka dla dzieci ? prezent w postaci egzemplarza książki Sonii Kantor Dziennik wiewiórki. Posługując się historią bohatera Dziennika, wydaną po polsku i w jidysz, nawiążemy z dziećmi dialog dotyczący kultury żydowskiej, przemijania, w tym przemijania pór roku. Dzieci z różnych materiałów: liści, żołędzi, kartonu, filcu, kasztanów, oraz powycinanych liter obu alfabetów stworzą własne małe książki.
Powstałe prace omówimy wplatając w niej wymiar historyczny i współczesny miejsca spotkania. Na koniec zastanowimy się również czy łatwo być pisarzem i twórcą literatury?
Uwaga! Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-7 lat. Zapisy w biurze Fundacji, przez telefon 22 620 30 36 lub 503 787 850 lub mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 października.
godz. 16.00: Spotkanie z Marcinem Kowalskim. Dyskusja wokół książki 'Apte. Niedokończona powieść'
Wydana nakładem Korporacji ha! art książka Apte. Niedokończona powieść to rzecz szczególna, składająca się z dwóch części: faksymilowej reprodukcji zeszytu z rysunkami i detektywistycznej opowieści o ich autorze. W 2009 roku, w Wieliczce, w domu rodzinnym państwa Piaseckich odnaleziono zeszyt z rysunkami Ryszarda Aptego ułożonymi w starannie skomponowany cykl Niepokój będący jedną z najciekawszych wizualizacji Zagłady. Ilustracje pochodzące z lat 1939-1942 przetrwały cudem na strychu ponad 60 lat i stały się inspiracją dla śledztwa dwóch dziennikarzy ? Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego z ?Dużego Formatu?. Kim był autor tych ilustracji, złote dziecko dwudziestolecia? Jakie były jego losy? Jak prowadzi się historyczne śledztwo? Jak ze strzępów informacji stworzyć opowieść o człowieku i jego historii? Na te i inne pytania odpowie jeden z autorów książki, Marcin Kowalski. Ta książka pokazuje, że są jeszcze wydarzenia i postaci, które można - przy pewnym wysiłku - wydobyć z niepamięci [...] Młodym autorom udało się w sposób niezwykle przekonujący [...] pokazać losy niezwykle wrażliwego młodzieńca wkręconego w tragiczne tryby historii. Nie przetrwały pisane przez niego [Aptego] powieści, pozostała ta garść rysunków. Tylko tyle i aż tyle ? pisał na łamach ?Polityki? Piotr Sarzyński.
godz. 17.00: Warszawa 1935 - projekcja zdjęć z pierwszego filmu 3D o stolicy
Jak wyglądała przedwojenna Warszawa? Obraz ten znamy głównie ze zdjęć. Jednak dostępne stare fotografie ukazują jedynie zarys kształtu miasta, budując niepełne wyobrażenie o pięknie, kulturowym bogactwie i znaczeniu Warszawy zaledwie 75 lat temu. Dzięki nowatorskiemu projektowi Warszawa 1935, pieczołowitej rekonstrukcji przedwojennej stolicy, w technologii 3D, po raz pierwszy będziemy mogli wybrać się w wirtualny spacer po ulicach miasta, którego już nie ma. Projekt w swej całościowej wersji powstanie w 2011 roku. Już teraz zapraszamy na projekcję zdjęć z pierwszej części filmu- Śródmieście ul. Marszałkowska. W trakcie pokazu odbędzie się dyskusja historyków oraz twórców projektu ze studia Newborn Animacja, którzy przybliżą kulisy powstawania filmu.
godz. 18.00: Projekcja filmu '8 historii, które nie zmieniły świata' i spotkanie z twórcami filmu - Janem Śpiewakiem i Ivo Krankowskim
Film stanowi zapis wspomnień najstarszych żyjących polskich Żydów. Ośmiu bohaterów ? polskich Żydów i Żydówek urodzonych między 1914 a 1933 rokiem - wprowadza w krainę swojej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieść osnuta jest wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń: jaką przeczytali pierwszą książkę, jak wyglądał ich pierwszy dzień w szkole, kiedy pierwszy raz pili alkohol, jak na imię miała pierwsza miłość? Osobiste historie składają się na wielobarwny obraz utraconego świata, zachowanego tylko na czarno-białych filmach i w pamięci ostatnich świadków. Jak ludzie, którzy doświadczyli burzliwych dziejów XX wieku, podchodzą do życia dziś - jak mierzą się ze swoją pamięcią i starością? Ideą twórców było 'przywołanie rzeczywistości codziennej, zwyczajnej, a jednocześnie bardzo osobistej, intymnej, a przez to niebanalnej' - napisała Anna Kilian w 'Życiu Warszawy'. Od premiery w lutym tego roku film zdobył już 6 nagród oraz wyróżnień na 4 festiwalach filmowych.
godz. 19.00: Koncert Geula Steet Keys - Boris Malkovsky
Boris Malkovsky, nazywany Astorem Piazzolą nowej muzyki żydowskiej, to jeden z najbardziej obiecujących przedstawicieli świata muzycznej improwizacji. W 2006 r. wydał album 'Bob Malkovky's Bobe Meises Band'. W 2007 r., pod egidą wytwórni Tzadik Records założonej przez legendarnego jazzmana Johna Zorna, ukazał się krążek 'Time Petah-Tikva'. Podczas koncertu zaprezentuje paletę własnych kompozycji na pianino i akordeon guzikowy, a w nim gamę roztaczającą się od post-romantycznych dźwięków pianina do postklezmerskich tonów akordeonu guzikowego.
Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom
ul. Andersa 15
www.shalom.org.pl