W październiku i listopadzie w ramach stałego cyklu Francuskie Rendez-Vous KINO.LAB zaprezentuje dwa wczesne filmy jednego z najważniejszych twórców francuskiej Nowej Fali – Louisa Malle (1932-1995): 'Windą na szafot' (1958) oraz 'Błędny ognik' (1963). Louis Malle
W świecie filmowym pojawił się jako kamerzysta i asystent Jacques'a-Yves'a Cousteau i Roberta Bressona w 1956 roku. Dwa lata później zadebiutował głośnym filmem 'Windą na szafot', w której wystąpiła jedna z najbardziej obiecujących młodych francuskich aktorek – Jeanne Moreau, a muzykę napisał Miles Davis. W tym samym roku zrealizował głośny film 'Kochankowie', który – podobnie jak wiele późniejszych dzieł Malle – poruszał kontrowersyjny, ale ważne temat związków wbrew normom społecznym.
Windą na szafot
Jazzująca opowieść o romansie i zbrodni prawie doskonałej, oparta na powieści Noëla Calefa. Utrzymany w klimacie noir debiut reżyserski, który stał się jednym z pomników francuskiej Nowej Fali.
Florence Carala (Jeanne Moreau), znudzona żona bogatego przemysłowca, wraz ze swoim kochankiem Julienem (Maurice Ronet), planuje zamordowanie swojego męża i jednocześnie przełożonego Juliena. Mężczyzna bez większego trudu dostaje się do gabinetu pana Carali, zabija go i pozoruje samobójstwo. Jego dopracowany plan ucieczki kończy się jednak w momencie, kiedy zostaje uwięziony w windzie, która przestaje działać w momencie, gdy po zakończeniu pracy w budynku wyłączany jest prąd. Morderca ma jeszcze szansę wydostać się z windy w poniedziałek rano.
Błędny ognik
Film, którym reżyser zyskał ogromną przychylność krytyki międzynarodowej (otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Jury oraz Nagrodę Włoskich Krytyków Filmowych na MFF w Wenecji), ale także uznał za swoje pierwsze w pełni udane dzieło.
Rozgrywająca się w ciągu dobry opowieść o alkoholiku leczącym się z nałogu i depresji w prywatnym szpitalu. Alain Leroy (Maurice Ronet) pomimo złego stanu wychodzi ze szpitala i postanawia odnowić stare znajomości, co ma mu pomóc oderwać się od samobójczych myśli. Film w przejmujący sposób ujmuje jego zmagania się z depresją i oderwaniem od rzeczywistości, wymownie portretując psychikę bohatera.
[ Szczegółowy repertuar projekcji ]
KINO.LAB
CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
www.kinolab.art.pl