W ramach ósmej edycji Japońskiego Pażdziernika w Pałacu w Wilanowie odbędzie się m.in. pokaz tańca tradycji nihon buyō i tańca butō oraz VII Jesienna Wystawa Ikebany w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie. Wystawie będą towarzyszyły wybrane przedmioty z japońskiej laki z Wajima, wykonane przez artystów rzemieślników skupionych w Taya Shikki. VII Jesienna Wystawa Ikebany w Królewskim Wilanowie - Oranżeria Pałacu w Wilanowie
8-10 października, otwarcie: 8 października, piątek, godz. 12.00

Ekspozycję przygotowały mistrzynie, licencjonowane nauczycielki ikebany Sogetsu - członkinie Sogetsu Teacher’s Association i Ikebana International: Wieńczysławę Satō, Kayo Fujiyama, Noriko Baba, Kimiko Kano, Reiko Nishino oraz Halinę Pacwę. Współpraca w Japonii: Sumie Hasegawa (Sogetsu) oraz Yoriko Yoneyama (artysta-plastyk), której drobne elementy prac artystycznych wykorzystano przy tworzeniu ekspozycji.


Nihon buyō, tradycyjny taniec japoński w wykonaniu tancerki, Hany Umedy
9 października, sobota, godz. 12:00, Sala Uczt Pałacu w Wilanowie

Nihon buyō to taniec japoński, liczący sobie czterysta lat tradycji, ściśle związany z teatrem kabuki. Taniec ten, w przeciwieństwie do teatru nō czy ludowych tańców bon odori, nie musi być elementem uroczystości religijnych (choć nierzadko czerpie fabułę z shintoistycznego mitu), ale może być zarówno widowiskiem scenicznym, jak i kameralnym – wykonywany jest przez gejsze. Nihon buyō jest niezwykle elegancki, dystyngowany i oszczędny w ruchach. Podczas tańca energia tancerki (lub tancerza) kumulowana jest wewnątrz ciała i stopniowo uwalniana na zewnątrz. Jest to taniec fabularny, opowiadający konkretną historię, a każdy gest ma tu swoje znaczenie. Różni się bardzo od tego rodzaju ruchu, z jakim mamy do czynienia w tradycji europejskiej.


Wielka podróż Lulie – spektakl teatralny dla dzieci i dorosłych, na podstawie japońskiej baśni napisanej przez Jej Wysokość Księżnę Hisako Takamado.
10 października, niedziela, godz. 11:00 Sala Uczt Pałacu w Wilanowie


Wprowadzenie w świat chanoyu - warsztat ceremonii herbaty prowadzony przez Wieńczysławę Sato Sōkyu, mistrzynię chanoyu Omotesenke, z pomocą Izabeli Koczkodaj i Magdaleny Lewnej oraz Haliny Pacwy.
12 października, wtorek, godz. 12:00, Sala Biała Pałacu w Wilanowie


Performance butō w wykonaniu Rui Ishihara – tancerza butō i choreografa
16 października, sobota, godz. 15:00, Sala Uczt Pałacu w Wilanowie


Baśnie japońskie – adaptacja sceniczna trzech baśni na podstawie zbioru Kazuko Adachi, utrzymany w konwencji teatru cieni i słowa, dla dzieci i dorosłych.
23 i 24 października, sobota i niedziela, godz. 11:00, Sala Uczt Pałacu w Wilanowie


Baśnie z dalekiej Japonii dla najmłodszych dzieci i ich bliskich

30 października, sobota, godz. 12:00, Sala Uczt Pałacu w Wilanowie


Informacja i rezerwacja:
Dział Edukacji: tel.: 22 842 81 12 lub 22 842 81 01 w. 156
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Muzeum Pałac w Wilanowie
ul. Stanisława Kostki-Potockiego 10/16


www.wilanow-palac.art.pl