Film Haima Tabakmana jest wnikliwym portretem życia jednostek w społeczności, w której miłość postrzegana jest jako forma zaspokajania nie tyle fizycznych, co duchowo-metafizycznych potrzeb – ortodoksyjna religia Żydów warunkuje nie tylko społeczne, ale również jednostkowe życie bohaterów, a przede wszystkim wpływa na kształt i granice ich emocji. Film opowiada o Aaronie - szanowanym członku żydowskiej gminy, który wiedzie spokojne i poukładane życie w ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy. Wraz z żoną Rivką i czwórką dzieci mieszka nieopodal koszernego sklepu mięsnego, który sam prowadzi. Praca wypełnia mu niemal całe życie, a czas wolny spędza na modlitwie lub z rodziną.
Utartą i rutynową codzienność przerywa Ezri – dziewiętnastoletni student, który nieoczekiwanie odwiedza sklep Arona, który postanawia dać mu zatrudnienie i otoczyć przyjacielską opieką. Jednak z czasem to pozornie przyjacielskie i ojcowskie uczucie przeradza się w żarliwą namiętność i pożądanie.
Krytyka uznała 'Oczy szeroko otwarte' za jeden z najciekawszych izraelskich filmów ostatnich lat, który tak otwarcie i jawnie porusza problem zakazanej w judaizmie homoseksualnej miłości mężczyzn. Film ucieka od otwartej oceny lub krytyki ludzkich zachowań i religijnych kwestii, skupiając się raczej na problemie skomplikowanej natury człowieka i jego wolnej woli, ograniczonej moralnymi i społecznymi zakazami.
[ Szczegółowy repertuar projekcji ]
KINO.LAB
CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
www.kinolab.art.pl