W programie znalazły się pieśni greckie (Chartino to fengaraki, Ta paidia tou peirea, Tango tis Nefelis, Sto pa kai sto ksanaleo, Milise mou, San ton Metanasti, Eisai h nuxta me ainigmata, Pame xana sta thavmata, Xalkida, Zorba), śpiewane po grecku w aranżacjach na harfę z zespołem, a także utwory inspirowane muzyką bałkańską. Ponadto warsztaty tańca grackiego, które poprowadzą Bożena Głodkowska , Irena Argiro Tsermegas, Tomasz Kozłowski. Będzie można także skosztować kuchni greckiej przygotowanej przez restaurację Meltemi.
Wystąpią: Anna Faber (harfa akustyczno-elektryczna), Luiza Figiel (flety), Piotr Sawicki (wokal, skrzypce, instrumenty klawiszowe).
Harfa to antyczny instrument pochodzący z Grecji, mający ponad pięć tysięcy lat. W XXI wieku dźwięk współczesnej harfy wibruje ciągle tak samo, wywołując w słuchaczach skojarzenia z ?niebem?, spokojem, relaksem, wyciszeniem i światem duchowym. Ale harfa może być także instrumentem wyrażającym bardzo dużo emocji, zróżnicowanym dynamicznie i może stać się liderem zespołu. Szczególnie jeśli jest to harfa akustyczno-elektryczna, którą można nagłośnić wręcz perfekcyjnie, a gra nie niej dynamiczna artystka Anna Faber.
Anna Faber jest jedyną harfistką w kraju wychodzącą poza konwencję muzyki klasycznej, z którą harfa jest kojarzona. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie. Koncertuje w Polsce oraz w Europie, gra na harfach i śpiewa solo oraz z założonym przez siebie zespołem. Jest to jedyna w Europie grupa z harfą jako instrumentem wiodącym, po zespole Andreasa Vollenweidera. Anna Faber grała między innymi jako support dla Ritchiego Blackmore?a (były Deep Purple) w Warszawie, a także z Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Ścierańskim, a 12 czerwca br. przed Goranem Bregovicem w Płocku. Anna Faber gra na dużej harfie koncertowej oraz na małej harfie celtyckiej.
Luiza Figiel ukończyła wydział Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, gra na flecie poprzecznym oraz małych fletach ludowych.
Piotr Antoni Sawicki - wokalista, multiinstrumentalista, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Warsztaty tańca greckiego
Poprowadzą: Bożena Głodkowska , Irena Argiro Tsermegas, Tomasz Kozłowski.
Taniec od wieków towarzyszy codziennemu życiu Greków. W dzisiejszej Grecji tańce ludowe i wywodzące się z folkloru miejskiego są nieodłącznym elementem zabaw ludowych, rodzinnych uroczystości i świąt narodowych. Tańczy się je także w tawernach i klubach nocnych. Niektóre tańce występują tylko lokalnie (np. na jednej wyspie czy w górskiej dolinie), inne znane są większości Greków i powszechnie tańczone przy każdej nadarzającej się okazji. Turyści mogą podziwiać taneczne korowody starszych i młodszych mieszkańców danej wsi podczas często organizowanych w Grecji świąt lokalnych, związanych np. z imieninami patrona miejscowego kościoła (panigiri). Przyłączenie się do wspólnej zabawy jest zawsze mile widziane.
Podczas warsztatów nauczyciele Towarzystwa Przyjaciół Grecji będą uczyć korowodowych tańców ludowych z różnych regionów Grecji lądowej i wysp oraz tańców folkloru miejskiego. Tańce ludowe to, między innymi sta tria, jatros, tsamikos, kalamatianos, podaraki, pendozalis, ikariotikos, samiotikos, nisiotikos sirtos, pidichtos czy susta. Tańce 'miejskie' to zeibekiko, tsifteteli, chasapiko i chasaposerwiko. Warto wspomnieć, że kroki dwóch ostatnich tańców zostały wykorzystane w choreografii opracowanej do muzyki Mikisa Theodorakisa w filmie 'Grek Zorba', w słynnej scenie tańca na plaży. Osoby prowadzące warsztaty zdobywały doświadczenie pod okiem, m.in.: Janisa Karajanisa, Savasa Chadzigeorgiou i Joty Konstantinou, tancerzy słynnego Teatru Tańca Greckiego 'Dora Stratou' w Atenach oraz Kiriakosa Chamalidisa, greckiego choreografa pracującego w Grecji i w Niemczech.
Park im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza
Na tyłach Pl. Trzech Krzyży
Wstęp wolny.
www.dks.art.pl/artpark