Warsztaty literacko-plastyczne, które poprowadzi opowiadaczka Ewelina Jarnutowska. Spotkanie połączone z promocją książki 'Klara i Hauni' - jednej z pierwszych koreańskich bajek wydanych w Polsce. Utrzymana w koreańskiej estetyce, wprowadza najmłodszych czytelników w oniryczny nastrój i senną fantazję. Pięknie ilustrowana opowieść o przyjaźni dwojga dzieci z dwóch różnych kręgów kulturowych – zachodniego i wschodniego. W bajce świat zachodni reprezentuje Klara, a wschodni Hauni. Jak twierdzi autorka, w jej zamierzeniu przyjaźń tych dzieci pokonuje tysiące kilometrów między Azją i Europą. Młodzi czytelnicy mogą zobaczyć w Hauni Koreankę, a w Klarze Polkę z nadmorskiej miejscowości.
Opowieść zaczyna się od zaskakującego odkrycia, które być może jest tylko snem małej Azjatki. Hauni spogląda na dzban, w którym przechowuje swoje skarby, a w którym niespodziewanie dostrzega twarz Klary. Dziewczynki bardzo szybko pokonują bariery związane z dzielącą ich odległością i życiem w dwóch różnych strefach czasowych. Siła wyobraźni ożywia też ich marzenia o poznawaniu nieznanych krajów i wzmacnia ciekawość świata. W pewnym momencie Klara zaprasza Hauni do wspólnego nurkowania w poszukiwaniu muszli. Jak wiele tam kolorów, blasku słońca i szumu fal! Jak wiele tam delikatności w przyjaźni! Tak, to książka o ogromnej sile marzeń i wartości międzyludzkich relacji.
Dopełnieniem tekstu są subtelne przedstawienia motyli, ważek, gwiazd. Delikatne autorskie ilustracje, doskonale oddają niezwykły klimat snu o przyjaźni Klary i Hauni. A może to nie był sen?
Autorka i ilustratorka: Lee Hyun Kyung
Studiowała psychologię na Uniwersytecie Seong Sim i wzornictwo przemysłowe na Uniwersytecie Hong Ik w Seulu, pracowała jako projektantka, a obecnie zajmuje się pisaniem i ilustrowaniem książek dla dzieci. Napisała tę bajkę, chcąc przywołać czas swojego dzieciństwa w Korei, kiedy będąc małą dziewczynką marzyła o dalekim, nieznanym świecie.
Tłumaczka: Kinga Dygulska-Jamro
Jest przede wszystkim matką, która zachęca dzieci do realizowania swoich marzeń. Pracowała jako korespondent „Rzeczpospolitej” w Seulu. Jest doktorem koreanistyki i politologiem. Swoją pracą stara się przybliżać polskiemu czytelnikowi kulturę Korei.
Cena spotkania: 12 zł (koszt zakupu materiałów na warsztaty).
Organizacja: Wydawnictwo Kwiaty Orientu.
Ilość miejsc ograniczona.
Kontakt i rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Galeria Azjatycka MAiP
ul. Freta 5
www.muzeumazji.pl
www.kwiatyorientu.com