W warszawskich liceach maj to finał drugiej edycji specjalnego projektu edukacyjnego dla licealistów 'Hominem Quaero - szukam człowieka', realizowanego przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Ideą projektu była praca warsztatowa z licealistami nad dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią - przy użyciu nowatorskiej w Polsce metody dramy. Cel: wzmacnianie wśród młodzieży postawy tolerancji i szacunku oraz otwartości na wszelką 'inność' - rasową, kulturową, religijną. Specjalne warsztaty, prowadzone metodami interaktywnymi, m.in. dramowo-teatralnymi trwały pół roku. W ramach projektu odbywały się także spotkania z przedstawicielami innych kultur i narodowości, wycieczki, a także konsultacje z ekspertami, zajmującymi się profesjonalnie tematyką dyskryminacji oraz teatrem czy dziennikarstwem.

Następnie uczniowie, podzieleni na dwa zespoły - teatralny i dziennikarski - tworzyli własne, autorskie projekty dotyczące dyskryminacji, tolerancji i praw mniejszości. W przypadku grup teatralnych były to konstruowane od podstaw spektakle; grupy dziennikarskie pracowały natomiast nad artykułami, plakatami, mini-kampaniami antydyskryminacyjnymi.

W cztery majowe poranki w szkołach które wzięły udział w programie, będzie można zobaczyć efekty tej pracy.

Każdy finał składać się będzie z pokazów multimedialnych o przebiegu projektu w danej szkole, z autorskich spektakli grup teatralnych oraz prezentacji efektów prac grup dziennikarskich.


Szczegółowy plan finałów:

12 maja

Zespół Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego, ul. Konopczyńskiego 4 (aula na parterze)
dwa pokazy w godz. 9.50-11.30 i 12.40-14.25

Grupa teatralna zaprezentuje spektakl pt. „Strachapeta”, opowiadający historię ludzi z różnych środowisk i kwestię dyskryminacji w ich codziennym życiu.
Grupa dziennikarska pokaże fotoreportaż oraz opowie o wcześniej realizowanym antydyskryminacyjnym flashmobie.

13 maja
XLVI Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego, ul. Żuromińska 4 (sala gimnastyczna)
godz. 12:40-13:20

Przewidziano interaktywny spektakl, dotyczący dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i stereotypizacji osób homoseksualnych, zakończony pokazem sondy ulicznej przeprowadzonej wśród mieszkańców stolicy plus inne efekty prac grupy dziennikarskiej.

19 maja
Zespół Szkół nr 10 im. Stanisława Staszica, ul. Kolektorska 9/11 (sala gimnastyczna)
godz. 11:00

Grupa teatralna odegra interaktywne przedstawienie, zaaranżowane w konwencji telewizyjnego show.
Grupa dziennikarska pokaże plakaty i zdjęcia oraz zaprezentuje autorskie broszury, dotyczące dyskryminacji.
Przewidziano także wspólną dyskusję o projekcie i jego rezultatach z przybyłymi na finał gośćmi.

25 maja
VII LO im. Juliusza Słowackiego, ul. Wawelska 46
dwa pokazy w godz. 9.45-11.25 i 11:35-13:25

Grupa teatralna zaprezentuje spektakl w konwencji audycji radiowej, przeplatany muzyką, tańcem i elementami multimedialnymi.
Po przedstawieniu zaplanowano penel dyskusyjny z udziałem gości specjalnych. Uczestnicy otrzymają materiały o projekcie, przygotowane przez młodzież z grupy dziennikarskiej, w tym artykuły stworzone na podstawie wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami i przedstawicielkami mniejszości i grup
szczególnie narażonych na dyskryminację.


Finały mają charakter otwarty, wstęp wolny.



Dalszych informacji udziela:
Aleksandra Chodasz, kierowniczka projektu i prezeska Stowarzyszenia: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 0-602-78-26-25.

www.stop-klatka.org.pl