Spotkanie w ramach cyklu 'Młoda Antropologia' poświęcone zagadnieniu występowania aktów terroru w jako nieodłącznego elementu rytuałów inicjacyjnych? Poprowadzi je Tomasz Wiśniewski (University of Oxford). Dlaczego akty terroru są nieodłącznym elementem rytuałów inicjacyjnych?
Strach i ból są stałym elementem ludzkiego doświadczenia, uważamy je za złe i wrogie. Na całym świecie są jednak plemiona i kultury, które uczucia te celowo wzbudzają wśród własnych współplemieńców podczas rytualnych inicjacji. Inicjowani, często będąc jeszcze dziećmi, są bici, skaryfikowani i terroryzowani, co więcej wielu z nich ginie w trakcie rytuału. Antropologowie od wielu lat próbują rozwikłać zagadkę rytuałów inicjacyjnych i wyjaśnić rolę emocji i pamięci w tworzeniu silnych więzi między uczestnikami. Badania prowadzone przez Centrum Antropologii Ewolucyjnej i Kognitywnej w Oxfordzie przekonują, że przemoc podczas ceremonii prowadzi do wytworzenia w umysłach inicjowanych tzw. „kognitywnych szoków”, czyli rzadkich, szokujących objawień, wejrzeń w naturę sekretu inicjacji i sensu jej istnienia. Powołując się na ostatnie odkrycia z dziedziny nauk kognitywnych oraz neuropsychologii spróbuję pokazać, w jaki sposób ‘rytuały terroru’ zmieniają cały aparat poznawczy człowieka, który swoje życie interpretuje poprzez pryzmat traumatycznego doświadczenia. Odkrycia te będą punktem wyjścia do wytłumaczenia dwóch modeli religijności. Objaśnią także w jaki sposób w procesie kulturowej ewolucji powstają oparte na inicjacjach, ekstatyczne kulty będące odłamami religii światowych.
Młoda Antropologia
Jest przedsięwzięciem skierowanym do studentów oraz absolwentów, którzy chcieliby podzielić się swoimi inicjatywami badawczymi z szerszą publicznością. Jego celem jest określenie, w jakich kierunkach rozwija się współczesna antropologia i jakie są jej dzisiejsze odsłony? Jakie wątki interesują młodych badaczy, jakie szkoły i teorie okazują się najbardziej inspirujące w opisie dzisiejszej rzeczywistości kulturowej? Nieformalne spotkania w muzealnej kluboksięgarni Bílý Koníček, wzbogacone o multimedialne zaplecze, staną się pretekstem do zaprezentowania różnorodnych antropologicznych wątków i problemów, umożliwią wymianę poglądów, stworzenie mapy zainteresowań i inicjatyw badawczych „młodej antropologii”.
Kluboksięgarnia Bílý Koníček
ul. Kredytowa 1
www.ethnomuseum.website.pl