W programie tego ośmiodniowego wydarzenia - którego organizatorzy stawiają na otwartość, nowoczesność i rewolucyjność w podejściu do kultury i tradycji żydowskiej - znalazły się m.in. pokazy filmowe, wycieczki, warsztaty, koncerty, wykłady, gra miejska, wystawy i różnorodne tematycznie panele dyskusyjne. Cykl wydarzeń rozpocznie się 15 maja w Noc Muzeów. 'Będzie to jedyne tego rodzaju wydarzenie w Warszawie – mówi organizatorka Judyta Nekanda-Trepka – pragniemy przez 8 dni maja przybliżyć mieszkańcom stolicy życie współczesnej żydowskiej Warszawy, nowe trendy i projekty, nie zapominając jednocześnie o naszym dorobku. Ale nie tylko… naszym celem jest otwartość i innowacyjność.' – dodaje koordynatorka projektu.

'Otwarta Twarda' to festiwal, który skupiać się będzie głównie na ulicy Twardej, gdzie mieści się siedziba Gminy Żydowskiej. Na Twardej mają też swoje siedziby najważniejsze organizacje żydowskie w Warszawie. Pomysłodawcom imprezy bardzo zależało na tym, aby jak najwięcej ludzi zaprosić do miejsca, które dzisiaj jest tak mocno związane z kulturą Żydów, z ich codziennym życiem. Główny akcent położono na przedstawienie warszawiakom współczesnej kultury żydowskiej.

Impreza rozpocznie się w Noc Muzeów 15 maja.
W Synagodze Nożyków obejrzeć będzie można wystawę fotograficzną 'Cukunft' (jidysz: przyszłość), przedstawiającą historię międzypokoleniowego przekazu tradycji żydowskiej. Fotografie będą wykonane w technice lentikularnej. W trakcie Nocy Muzeów odbędzie się również debata o tradycji przekazywanej w żydowskich rodzinach między kobietami. Będzie to jednocześnie realizacja programu '5770 - Rok Kobiet', realizowanego przez Gminę.

Podczas festiwalu odbędzie się prezentacja nowego, niepowtarzalnego portalu "Moja żydowska Warszawa", który ruszy właśnie w połowie maja. Dzięki współczesnym i historycznym fotomapom będzie można odbyć spacer po przedwojennej żydowskiej Warszawie, zajrzeć na ul. Gnojną, Nalewki, poczytać wspomnienia, obejrzeć zdjęcia. A wszystko po polsku i w jidysz.

Przez kolejne dni będzie można uczestniczyć w spotkaniach i imprezach, które w większości przygotowane zostały specjalnie z okazji trwania projektu, w tym w:
  • grze miejskiej 'Tikkun Olam' na ulicach Warszawy;
  • próbie studiowania Tory z podziałem na drużyny i przy współpracy z edukatorami Gminy;
  • koncertach - miłośników muzyki klezmerskiej nie może zabraknąć na koncercie specjalnego projektu Zooplan. Na scenie muzycy pojawią się w wyjątkowym składzie (beat boxer, klarnet i bas). Towarzyszyć będzie im zespół Cukunft oraz 16 osobowa orkiestra klezmerska z Sejn. Na koniec tego wydarzenia odbędzie się wspólny koncert Cukunftu razem z orkiestrą. Ten projekt muzycy przygotowują specjalnie na festiwal 'Otwarta Twarda' i będzie to jednorazowa akcja.

Poszczególne imprezy odbywać się będą nie tylko na terenie ulicy Twardej, ale także w sąsiadujących i zaprzyjaźnionych lokalach warszawskich.

Dla uczestników projektu przygotowany będzie również konkurs, polegający na zbieraniu punktów w miejscach współcześnie związanych z kulturą żydowską w Warszawie. Wśród osób, które zbiorą wszystkie punkty w trakcie trwania festiwalu rozlosowane zostaną nagrody-niespodzianki.

'Zależy nam, żeby w trakcie festiwalu odwiedziło nas jak najwięcej warszawiaków. Staramy się, aby nasze imprezy były dostępne i ciekawe dla wszystkich bez względu na wiek, płeć, czy wyznanie – zapewniają organizatorzy – Udawało się nam to przez ostatnie lata, kiedy organizowaliśmy jednodniowe Dni Otwarte oraz w zeszłym roku, podczas pierwszej edycji OT. Ogromne zainteresowanie uczestników zachęciło nas do rozbudowania projektu'.


[ Szczegółowy plan festiwalu ]


Jednocześnie organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkich chętnych, którzy zechcieliby pomóc przy organizacji w charakterze wolontariuszy.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
Festiwal jest organizowany przy wsparciu finansowym Biura Kultury Urzędu M. St. Warszawy.


Dalszych informacji udzielają:
  • Marlena Moździńska, Koordynator PR projektu Otwarta Twarda: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 504 266 063
  • Judyta Nekanda Trepka, Dyrektorka programowa projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 501 741 597
  • Anna Grzegorzewska, Kierownik ds. Komunikacji Społecznej GWŻ Warszawa, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 512 250 256

www.otwartatwarda.pl
www.jewish.org.pl


Portal Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur jest patronem medialnym wydarzenia.