Dokładnie 12 maja 2010 roku minie równo 10 lat od pierwszego seansu w KINO.LABie. Z tej okazji powstał specjalny program filmowy, który podkreślać ma niecodzienny charakter kina - skupionego przede wszystkim na artystycznych filmach autorskich i klasyce kina światowego, ale także podejmującego tematykę kiczu czy wtórności we współczesnym kinie. Wśród urodzinowych filmów znalazły się filmy takie jak 'Koreański kufer ślubny' Ulrike Ottinger czy 'Bogini' - chiński niemy klasyk z 1934 roku.

Program urodzin nawiązuje do wybranych wydarzeń filmowych organizowanych przez KINO.LAB – stąd większość tytułów to filmy, które już były pokazywane: „Powrót wilczycy”, rozpoczynający urodziny, to jeden z faworytów i najszerzej komentowanych przez publiczność pozycji kontrowersyjnego przeglądu „Jądro ciemności – najgorsze filmy polskie lat 80.” z 2002 roku. Z kolei innowacyjny narracyjnie film „Człowiek, który kłamie” Alaina Robbe-Grilleta reprezentuje stały cykl filmowy Francuskie Rendez-Vous, a chiński niemy klasyk z 1934 roku „Bogini” – jedno z najciekawszych tegorocznych wydarzeń w kinie – przegląd Stare Kino Chińskie. Sam film publiczność zgromadzona na seansie nagrodziła brawami.

W repertuarze znalazł się także najnowszy film Ulrike Ottinger - „Koreański kufer ślubny”. W ten sposób w programie urodzin zaprezentowane będą najnowsze dokonania artystki, której szeroka retrospektywa w 2008 roku (towarzysząca wystawie jej prac w CSW Zamek Ujazdowski) cieszyła się ogromnym zainteresowaniem przez dwa miesiące jej trwania.

Program urodzinowy rozpocznie się 8 maja seansem filmu „Powrót wilczycy”, po którym odbędzie się impreza urodzinowa w Cafe Okna w Zamku Ujazdowskim.

Powrót wilczycy, reż. Marek Piestrak, Polska 1990, 90’
Kraków, schyłek XIX wieku. Kamil, poeta i malarz, przygotowuje się do ślubu z Krystyną, młodą dziewczyną nie znającą jego prawdziwej natury. Przybywają do pałacu hrabiny Julii, która straszyła pod postacią wilczycy, nim została zastrzelona świętą kulą. Zostali zaproszeni przez Stefanię Ziembalską, kuzynkę malarza. W pałacu przebywają córki państwa Ziembalskich: Ania i Iza, guwernantka Ewelina, stara służąca Agata, która kiedyś opiekowała się Kamilem i pokojówka Pelasia. Pierwsza noc w pałacu, którą Kamil i Krystyna spędzają w pokoju hrabiny Julii, specjanie przygotowanym przez Stefanię. Kiedy Krystyna zostaje sama w pokoju, jej oczom ukazuje się straszne oblicze wilkołaka.

Człowiek, który kłamie/ L'homme qui ment, reż. Alain Robbe-Grillet, Francja/Czechosłowacja 1968, 95’
Film to ciągła gra z widzem, na granicy między prawdą a fałszem, łamiąca utarte schematy, które ustaliły się w filmach wojennych. Reżyser przedstawia historię Borysa, który zjawia się po wojnie w małej górskiej wiosce. W miejscowym barze dowiaduje się o zniknięciu pewnego mężczyzny - Jana Robina. Borys zjawia się w domu Jana, przedstawia się jego rodzinie jako przyjaciel zaginionego i opowiada zmyśloną historię jego śmierci.

Bogini/ Shennü, reż. Wu Yonggang; Chiny 1934; 75’
Jeden z najsłynniejszych klasycznych filmów chińskich: historia szanghajskiej dziewczyny, która zarabia na edukację syna jako prostytutka. W roli głównej jedna z najbardziej charyzmatycznych aktorek chińskich, przedwcześnie zmarła Ruan Lingyu.

Koreański kufer ślubny/ Die koreanische Hochzeitstruhe, reż. Ulrike Ottinger, Niemcy/ Korea Pd. 2009, 82’
Niezwykły dokument opisujący koreańskie zwyczaje i rytuały związane z ceremonią zaślubin. Autorka – z właściwą sobie wrażliwością kulturową – portretuje świat, w którym następuje zderzenie tradycji i nowoczesności oraz ludzi, którzy muszą znaleźć dla siebie miejsce w rzeczywistości, reprezentującej z jednej strony tradycje i symbolikę Wschodu, z drugiej zaś – zafascynowanej kulturą Zachodu i jej wartościami.
Jak tłumaczy sama Urlike Ottinger: „Kiedy ślubna skrzynia się otwiera, cały świat się otwiera. Skrzynia ta nie jest tylko staromodnym, archaicznym pudełkiem, jest czymś żywym, realnym, prawdziwym”.


[ Szczegółowy repertuar projekcji ]



KINO.LAB
CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2

www.kinolab.art.pl