Praca węgierskiej artystki nierozerwalnie wiąże się z doświadczeniem podróżowania do wewnątrz samej siebie, doświadczeniem dojrzewającego ducha. Inspiruje ją psychologia podświadomości Junga, chrześcijańska tradycja kontemplacji, adwajtawedanta, a także nauki Eckharta Tolle. Punktem wyjścia dla każdej fotografii jest ujęcie natury, szczegółów codziennego życia, które niewielu wprawiają w zachwyt.

Moje kompozycje powstają z z lustrzanego odbicia zdjęć uzyskanych dzięki wielokrotnej ekspozycji. Nowy obraz uwidacznia – czy to statyczny, czy dynamiczny – w każdym wypadku zaaranżowany świat pewnej wirtualnej natury. Powstały w ten sposób szkic dokładnie odtwarzam przy pomocy komputera.
Obrazy wirtualnej natury otwierają przed nami wrota do takiej rzeczywistości, w której panuje prawo porządku, rzeczywistości kryjącej się 'za plecami' świata natury, w naszym pojęciu przypadkowego i fragmentarycznego, jednak namacalnego. W świetlnych tworach słońca drgającego na lustrze wody płonie jakby 'biały ogień' wewnętrznej przemiany. Z siatki splecionych gałęzi wyłaniają się wyjątkowe, ażurowe twory, przez które prześwituje ów odległy i niedostrzegalny, lecz spodziewany świat.
Te świetlne twory, formy energii są stale obecne w naturze, są jednak nieosiągalne dla naszych oczu i zmysłów. Za moje zadanie jako artystki uważam uwidocznienie ich, swego rodzaju przetłumaczenie, przekazanie, 'transmitting'. [Andrea Bátorfi]


Wystawę otworzy prof. Mihály Hoppál - etnograf, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Szamanizmu.

Wstęp wolny.

Węgierski Instytut Kultury

ul. Moniuszki 10

Kontakt:
mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.andreabatorfi.hu
www.magyarintezet.hu