Seminarium poświęcone studiom postkolonialnym zwłaszcza w kontekście Europy Środkowo-Wschodniej. Studia postkolonialne są przestrzenią spotkania wielu dyskursów, a także polem konfrontacji różnych dziedzin, m.in. socjologii, antropologii, psychologii.
Obok poststrukturalizmu, psychoanalizy czy feminizmu są jednym z głównych dyskursów krytycznych w humanistyce, wciąż niedocenianych i niewykorzystywanych w Polsce, Europie Centralnej czy Euroazji. Jeden z głównych zarzutów wobec założycielskiej książki tej dziedziny - 'Orientalizmu' Edwarda Saida, który przedstawia Orient jako produkt spojrzenia Zachodu służący panowaniu i dominacji, dotyczy faktu, że bada on relacje pomiędzy tak zwanym pierwszym i trzecim światem, omijając terytoria pół-peryferii, do któr ych należy Polska i jej sąsiedzi.
Perspektywa postkolonialna może być ciekawym narzędziem do zrozumienia wielu lokalnych konfliktów, kompleksów, traum i problemów naszego obszaru kulturowego: m.in. obecności polskiej w Iraku i Afganistanie, niechęci do mitologii słowiańskiej, kondycji postsowieckiej i postkomunistycznej czy sposobów kultywowania miejsc pamięci. Seminarium konfrontuje perspektywy sztuki, psychologii, teorii i dziennikarstwa, zwracając jednocześnie uwagę na współczesny status researchu uprawianego nie tylko akademicko, ale też bardziej na skos: na potrzeby sztuki, eksperymentu czy działań w przestrzeni miejskiej.


Kontakt i program: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


SWPS
ul. Chodakowska 19/31

www.swps.pl