Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa prac amerykańskiego artysty Bruce'a Naumana 'Nie / No' stanowi przegląd prac powstałych w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci i odzwierciedla kolejne fazy jego rozwoju artystycznego. Obejmuje prace z kolekcji Tate w Londynie oraz Astrup Fearnley Museum w Oslo. Punktem centralnym ekspozycji będzie słynna instalacja wideo Mapping the Studio II (Fat Chance John Cage), 2001, która jest podsumowaniem dotychczasowej twórczości Naumana i jedną z najważniejszych prac w sztuce światowej początku nowego stulecia.

W sztukę Bruce'a Naumana wpisana jest tendencja do pokazywania "wnętrza" rzeczy, do ujawniania informacji nieoficjalnych, które owo wnętrze ukrywa i które nie dają się podporządkować społecznie i kulturowo akceptowanym koncepcjom reprezentacji. Traktując owe konwencje jako materiał swoich prac, podejmując grę z językiem zastanej sztuki, w twórczości swojej dąży artysta do wskazywania i eksponowania szczelin i pęknięć w pozornie jednolitej i spójnej powierzchni przedstawienia. Owo dążenie już na początku jego działalności wyprowadziło go daleko poza granice malarstwa i tradycyjnie pojmowanej rzeźby, w kierunku tworzenia prac o charakterze minimalistycznym i konceptualnym, w kierunku form takich jak instalacja i performance.

Wystawa skupia się na ukazaniu podstawowych wątków refleksji podejmowanych w twórczości Naumana dotyczących mechanizmów przemocy dyskursywnej wobec ciała oraz związanych z nimi form nadzoru prowadzących do unicestwienia podmiotowości. "Sztuka jest sprawą życia i śmierci" - stwierdził artysta w jednym z wywiadów, wiążąc swoją twórczość z nurtem refleksji nad kondycją współczesnego człowieka.

Bruce Nauman
Urodził się 6 grudnia 1941 w Fort Wayne (Indiana), mieszka w Galisteo w Nowym Meksyku. Posługuje się takimi gatunkami sztuki jak rzeźba, wideo, instalacja, grafika, performance, fotografia, film (szczególnie lata 1967-1970).
i rysunek. Studiował matematykę i fizykę na Uniwersytecie Wisconsin w Madison oraz sztukę na Uniwersytecie Kalifornijskim. W 1968 miał pierwszą wystawę indywidualną w Leo Castelli Gallery w Nowym Jorku. Wśród twórców, którzy wywarli znaczący wpływ na jego sztukę, Nauman przywołuje takie nazwiska jak Samuel Beckett, Ludwig Wittgenstein, John Cage, Philip Glass, La Monte Young, Meredith Monk. Współtworzył nurty takie jak minimalizm, konceptualizm, sztuka performance.
Portal Artfacts.net uznał Naumana za najważniejszego wśród artystów współczesnych, obok Gerharda Richtera i Roberta Rauschenberga.


CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2

www.csw.art.pl