Pokazy klasycznych świątynnych tańców indyjskich - odissi, mohinijattam, bharatanatjam. Odissi - ten pełen gracji taniec pochodzi ze wschodniego wybrzeża Indii, z Orissy, i liczy sobie już ponad 2000 lat. Charakteryzują go precyzja wykonania, wysublimowana i skodyfikowana forma, subtelność i duża doza bhakti - oddania. Historia odissi jest bardzo burzliwa, udało mu się jednak przetrwać zarówno najazdy muzułmańskie, jak i upadek świątyń (z którymi był silnie związany). Dzisiejsze odissi to kombinacja dwóch stylów: pełnego delikatnego wdzięku tańca mahari (tancerek świątynnych) z domieszką żywiołowego tańca gotipua (chłopców, którzy wykonywali pełen wigoru taniec, zawierający kroki akrobatyczne i wymagający dużej sprawności fizycznej). Mówi się, że odissi to wprawione w ruch rzeźby z murów świątyń Orissy.
Mohinijattam jest tradycyjnym artystycznym tańcem pochodzącym z Południa Subkontynentu Indyjskiego, ze stanu Kerala. Słowo mohini określa uwodzicielską kobietę: dosł. "tę, która zwodzi", a słowo attam znaczy taniec. W najprostszy (i trochę banalny) sposób można byłoby przetłumaczyć nazwę tańca jako: "Taniec uwodzicielskiej kobiety". Nie jest to jednak zupełnie jednoznaczne, ponieważ tematyką poszczególnych kompozycji choreograficznych mohinijattam są teksty związane z religią i mitologią Hindusów. Taniec mohinijattam jest niezwykle wdzięczny, pełen spokoju, szlachetnej gracji, kobiecej uwodzicielskości, która w dzisiejszym, europejskim świecie jest już zadziwiająco egzotyczna. Płynność gestu, ciepło i wyrazistość spojrzeń oczu gazeli, delikatność ruchu czynią ten taniec godnym niezwykłej uwagi.
Bharatanatjam to klasyczny taniec, wywodzący się z południa Indii, ze stanu Tamilnadu. To ucieleśnienie piękna, precyzji i gracji, taniec ciała i duszy, łączący dynamikę ruchu z subtelną tajemniczością i zmysłowością. Jedna z teorii mówi, że nazwa bharatanatyam to akronim utworzony z trzech terminów, określających trzy najważniejsze "składniki" tego tańca: "bha" od bhawa - znaczącego "nastrój, emocja", "ra" od raga - melodia oraz "ta" od tala, czyli "rytm" (druga część nazwy - natyam - znaczy "taniec"). Dziś jest popularny i tańczony na całym świecie, niezmiennie zachwyca swą oryginalnością i temperamentem
Wstęp: 25 zł.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1
www.pme.waw.pl