Muzyka Bubliczek to fuzja żydowskiej melodyki, bałkańskiej żywiołowości i cygańskiej spontaniczności z polską i w szczególności kaszubską treścią. Zespół powstał w lipcu 2007 roku w Brusach na Kaszubach, na bazie muzyków z Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego "Krebane". Założycielem i pomysłodawcą powstania grupy jest Mateusz Czarnowski (akordeon, śpiew), który pod wpływem doświadczeń i praktyki z muzykami ludowymi z całego świata namówił przyjaciół z kapeli ludowej "Krebane" do wspólnego grania. Najpierw brat Michał (skrzypce, mandola, instrumenty perkusyjne) i jego koledzy: Artur Pacak (kontrabas) i Piotr Bruski (instrumenty perkusyjne), a następnie bracia Piotr (trąbka, tenor) i Paweł (klarnet, puzon) Ringwelscy. 6 osób o różnych muzycznych charakterach, ale o jednej kaszubskiej tożsamości. Nowym pomysłem było ubranie folkloru najpierw polskiego i kaszubskiego w nową, inną niż dotychczas, wschodnią stylistykę.
Grupa debiutowała na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru "Dni Kultury Kaszubskiej" w Brusach w 2007 roku. Zespół koncertował w całej Polsce (Warszawa - Etno Cross Festiwal; Warszawa i Poznań "Nieznane Kaszuby", Sopot "Cepeliada", Żnin "Jesień na Pałukach", Toruń "Europejskie Dni Kultury", "Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek". Koncertował również w Turcji (Izmir), Grecji (Saloniki), Serbii (Belgrad), Chorwacja (Nova Gradiska). Ma też za sobą nagranie na płycie pt. "Młodzi Dla Gdańska", wydanej z okazji X Zjazdu Kaszubów w 2008 r., gdzie można usłyszeć dwa utwory grupy. Największym wyróżnieniem był dla zespołu koncert w Radio Gdańsk, transmitowany na żywo, oraz II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folkowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie w grudniu 2008 r. Zespół został również niedawno uhonorowany przez władze miasta Chojnice i powiatu chojnickiego nagrodą "Dokonanie Roku 2008" w kategorii Kultura i Nauka.
W 2009 roku Bubliczki znalazły się w gronie laureatów najbardziej prestiżowego dla polskich wykonawców konkursu - Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" i otrzymały specjalną nagrodę Dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Nazwę zespół zawdzięcza rosyjskiej nazwie "obwarzanek".
Skład zespołu:
Mateusz Czarnowski - akordeon, śpiew;
Michał Czarnowski - skrzypce, mandolina, tamburyn, łyżki, śpiew;
Piotr "Binek" Bruski - cajon, bęben, talerz;
Artur Pacak - kontrabas;
Piotr Ringwelski - trąbka, śpiew;
Paweł Ringweslki - klarnet, śpiew.
Wstęp wolny.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1
www.pme.waw.pl