W sierpniu KINO.LAB przypomni filmy, w których Charlie Chaplin stworzył dwie ważne postacie w historii kina - włóczęgi w meloniku, w przykrótkim fraku i za dużych o kilka rozmiarów butach oraz żydowskiego fryzjera bliźniaczo podobnego do okrutnego dyktatora.

BRZDĄC/ The Kid
Wędrowny szklarz znajduje na ulicy porzucone niemowlę i przygarnia chłopca, co diametralnie zmienia jego życie. Przez pięć lat tworzą zgrany duet, a chłopiec mały przejmuje wiele nawyków swojego opiekuna. Sprawę komplikuje pojawienie się kobiety podającej się za matkę porzuconego chłopca. „Brzdąc” zachowuje charakterystyczne dla filmów Chaplina przemieszanie komedii z tragedią, optymizmu z gorzką refleksją o rzeczywistości.

DYKTATOR/ The Great Dictator
Satyra na nazistowskie Niemcy. Akcja rozgrywa się w Tomanii, którą rządzi dyktator Hynkel. Charlie Chaplin kreuje podwójną rolę: dyktatora oraz prześladowanego wraz z innymi Żydami fryzjera, który zostaje osadzony w obozie koncentracyjnym. Dzięki podobieństwu do dyktatora Hynkla fryzjerowi udaje się uciec z obozu, a wszyscy wokół biorą fryzjera za dyktatora.

GORĄCZKA ZŁOTA/ The Gold Rush
Rok 1898, ludzi ogarnia gorączka poszukiwań złota na Alasce. Do Klondike przybywa również Charlie. W czasie burzy śnieżnej chroni się w napotkanej chacie i przy tej okazji poznaje dwóch ludzi znanych w całej okolicy: dobrego „Wielkiego” Jima i złego „Czarnego” Larsena. Odcięci przez nawałnicę i śniegi, przeżywają ciężkie chwile, gdy zaczyna im brakować żywności. Zdesperowany Larsen wyrusza w końcu na poszukiwanie jedzenia, a Jim z głodu halucynuje i widzi Charliego jako wielkiego kurczaka.

[ Szczegółowy program projekcji ]

KINO.LAB
ul. Jazdów 2

www.kinolab.art.pl