Hofmann & Lindholm - para artystów z Kolonii - zamierza odtworzyć przed kamerą historyczne zdjęcie z 1970 roku, przedstawiające byłego kanclerza Niemiec Willy’ego Brandta, klęczącego przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Do udziału w projekcie zapraszają wszystkich zainteresowanych.
Do wzięcia udziału w projekcie (zdjęciach) nie są wymagane żadne szczególne predyspozycje. Zdjęcia odbędą się w sobotę 25 lipca 2009 r. przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie (ul. Zamenhoffa). Wynik wspólnej pracy będzie można zobaczyć w grudniu tego roku na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (ul. Pańska 3).
Obrazy
To one określają wspólną, społeczną pamięć oraz formują wizerunek historii. W XX i XXI wieku to głównie zdjęcia rejestrujące chwile tworzą wspólne wspomnienia. W Niemczech pamięta się na przykład miejsce uprowadzenia Hansa Martina Schleyera, czy też żołnierza uciekającego z NRD, który podczas budowy muru przeskakuje przez drut kolczasty, a także transparent niesiony przez studentów z Hamburga: 'Unter den Talaren Muff von 1000 Jahren' (Pod togami 1000 lat stęchlizny). Wszystko to są obrazy, które wryły się we wspólną pamięć i historię.
Seria Niemcy
Inscenizuje obrazy chwil zapisane we wspólnej pamięci, przenosząc udramatyzowane wydarzenie z przeszłości w chwilę teraźniejszą. Hofmann & Lindholm, w swoim interdyscyplinarnym projekcie, badają związek pomiędzy jednostką a jej społeczną rolą w kontekstach historycznych.
We współpracy z lokalnymi mieszkańcami powstaną w oryginalnych miejscach danych wydarzeń kolejne etapy projektu poruszającego się na granicy dokumentu i kreacji i który w formie wielkoformatowej instalacji wideo obrazuje zmagania uczestników w doborze adekwatnych ruchów i pozycji. Poprzez udział ludności w Serii Niemcy – w Etapie Kolonia/Bonn - powstaje możliwość bezpośredniej konfrontacji z historią i historiografią, którą w tym przypadku można by nazwać aktywną formą historiografii.
Etap Warszawa
Jednym z najbardziej znaczących dla Niemców obrazów/ikon XX wieku jest uklęknięcie ówczesnego kanclerza Willy’ego Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w grudniu 1970 r. Istnieje cały szereg zdjęć ukazujących ten wyjątkowy moment, który z udziałem mieszkańców Warszawy zostanie zrekonstruowany w miejscu wydarzenia na podstawie jednej wybranej fotografii.
Będą do cztery grupy osób, które kolejno przed kamerami przybiorą odpowiednią postawę – pozy i gesty wszystkich fotografowanych w 1970 roku osób (Brandta, reporterów, żołnierzy, ciekawskich). Proces filmowania 'rekonstrukcji” sceny z fotografii będzie powtarzany ze wszystkimi grupami.
Produkcja: Goethe-Institut w Warszawie, Hebbel Theater am Ufer w Berlinie we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
www.goethe.de