- Spotkanie 2 czerwca - 'Podróże Tomasa Venclovy' - odbędzie się o godzinie 19:00 na Skwerze Hoovera (filia Fabryki Trzciny, Krakowskie Przedmieście 60 A). Poprowadzi je Marek Zagańczyk.
- Spotkanie 3 czerwca - wykład 'Wilno jako przedmiot nostalgii' - odbędzie się o godzinie 17:00 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego.
Tomas Venclova
Litewski poeta, publicysta, badacz i tłumacz literatury pięknej, urodził się w 1937 roku w Kłajpedzie. W 1960 roku ukończył studia na Uniwersytecie Wileńskim, debiutował jako poeta w 1957 roku. Pracował w Instytucie Historii, wykładał na Uniwersytecie Wileńskim. W latach 70. działał w litewskim ruchu obrony praw człowieka. Współzałożyciel Litewskiej Grupy Helsińskiej (1976). Do 1977 roku mieszkał w Wilnie, następnie, zagrożony represjami, wyemigrował do USA, za co został pozbawiony obywatelstwa przez władze ZSRR.
Początkowo wykładał jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 1980 roku rozpoczął na Uniwersytecie Yale wykłady z literatury rosyjskiej i literatur słowiańskich. W 1985 roku uzyskał tam stopień doktora, a od 1993 roku jest profesorem języków słowiańskich i literatury. W 1990 roku Tomas Venclova otrzymał Międzynarodową Nagrodę Literacką Vilenica przyznawaną przez Związek Pisarzy Słoweńskich, w 2000 roku został laureatem Litewskiej Nagrody Państwowej za działalność w zakresie kultury i sztuki. W 2001 roku działająca w Sejnach Fundacja Pogranicze przyznała mu tytuł Człowieka Pogranicza, w 2005 roku został uhonorowany Nagrodą Jadźwingów (główna nagroda Jesieni Poetyckiej w Druskiennikach).Tomasovi Venclovie został przyznany tytuł doktora honoris causa UMCS w Lublinie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Poeta jest związany z polską kulturą i literaturą, jest m.in. członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika Zeszyty Literackie. Jego twórczość często ukazuje się na łamach wspomnianego kwartalnika oraz była drukowana w wydawanym w Paryżu miesięczniku Kultura. W języku polskim są wydane następujące ksiązki Tomasa Venclovy: Dialog o Wilnie (wspólnie z Czesławem Miłoszem), Siedem wierszy, Rozmowa w zimie (oprac. Stanisław Barańczak, przedmowa J.Brodski), Kształty nadziei, Eseje: Publicystyka, Wilno: przewodnik, Opisać Wilno. Pod koniec zeszłego roku ukazała się najnowsza książka Tomasa Venclovy Wiersze Sejneńskie (w językach: polskim, rosyjskim, angielskim).
Tomas Venclova tłumaczył też polską poezję na język litewski (m.in. Cypriana Kamila Norwida, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej), jest autorem monografii Aleksandra Wata.
www.lietuva.pl