Za swą główną inspirację Česák uważa przede wszystkim duchowy wymiar futuryzmu. Po chrzcie w 2003 roku inspiruje się głównie symboliką chrześcijańską. Z chrześcijaństwa czerpie też jego filozofia życiowa. W swej twórczości artysta chętnie używa szerokiego spektrum materiałów (kamień, brąz, stal nierdzewna, stal i inne tworzywa specjalne), co umożliwia mu wykorzystanie całego swego potencjału twórczego. Do dzieła od samego początku podchodzi w bardzo kreatywny oraz kompleksowy sposób. Wynika to z tego, że jest w stanie stworzyć nie tylko ostateczny efekt obiektu artystycznego, ale opanował też wszelkie techniki związane z przygotowaniem końcowym (wyrób form, odlewanie modeli woskowych, patynowanie, glazura itp.). Ma doświadczenia także z light designem, scenografią i technikami jubilerskimi.
Jego najbardziej znane realizacje to m.in. Św. Dismas (Pracownia – Starý Smolivec), Don Kichote (Farma Bolka Polívki), Skateman (Škoda Sport Park- Pilzno), Frank Zappa monument (Bad Doberan – Niemcy).
Podczas wernisażu wystąpi duet „Two Voices“, który tworzą Edita Adlerová i Jana Rychterová. Mają one w swym repertuarze pieśni łączące różne gatunki muzyczne (spirituals, piosenki żydowskie, muzyka klasyczna, piosenki autorskie, ludowe). Ostatnio coraz częściej artystki wykonują klasyczne kompozycje z tekstami Jany Rychterovej. Znanym melodiom nadają one nowy, zaskakujący sens.
„Dusza prowadzona przez Ducha nie tylko poszukuje piękna, ale również za pomocą przepięknych form dąży do wyrażenia wspaniałego, niewidzialnego świata, do którego duszę poprzez swoje oddziaływanie chce zwabić Duch.
[ Theofan Zátvorník ]
W każdym z nas, chociaż niewysłowiona, drzemie tęsknota za pięknem. Nie każdy jednak ma dar nadawania jej kształtu. Przeważnie na pierwszy rzut oka jest w stanie zainteresować nas piękno zewnętrzne, ale bez swej wewnętrznej treści przemawia ono do nas tylko przez jakiś czas i nie trwa długo. Dlatego to odpowiedzialne zadanie bierze na siebie sztuka. Jednakże na niepowodzenie skazana jest każda dziedzina twórczości, która swojemu posłannictwu sprzeniewierzyła się. Z tego punktu widzenia posłannictwem sztuki jest uszlachetnianie człowieka. Jeśli jest naprawdę sztuką, ma zdolność przemawiania do jego serca, ponownego odkrywania jego uczuć i zmysłów, które obecnie często znajdują się pod warstwą pychy lub zgorzknienia.
Dzieło sztuki zakłada nie tylko opanowanie techniki pracy w materiale, w którym artysta tworzy. Musi się z tym łączyć także strona duchowa. Połączenie tych dwóch rzeczy to talent i wewnętrzne odczucia artysty, które za każdym razem są zmienne i mówią głównie o jego życiu wewnętrznym i jego spojrzeniu na świat. Krótko mówiąc, każdy artysta na początku poprzez swoje dzieło wyraża siebie.
Prawdziwy artysta podchodzi do swego dzieła z pokorą i nie pragnie tylko własnego uznania. Stara się swemu dziełu nadać pierwiastek duchowy, co nie oznacza jedynie pobożności, ale przede wszystkim integralność. W ten sposób prowadzi każdego do poznania i czczenia Tego, który jest niepojęty, wszechmocny, pomimo tego nam i naszemu życiu tak bliski – Tego, który uczynił wszystko dobrym i pięknym, a nas – ukoronowaniem swego dzieła – swym obrazem.
Myślę, że w dziełach rzeźbiarza Václava Česáka można rozpoznać jego długą drogę do tego celu i życzę wszystkim, aby poprzez jego rzeźby mogli odkrywać ślady Bożego piękna w nas i wokół nas.
[ Ksiądz Jiří Čepl ]
Główni organizatorzy: Czeskie Centrum, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.
Galeria Elektor
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
ul. Elektoralna 12
www.czechcentres.cz