31 maja, niedziela, godz. 20.00: Oratorium 'Stworzenie Świata'
Bazylika Św. Krzyża, Krakowskie Przedmieście 3
Wykonawcy: chór chłopięcy „Mozart Knabenchor Wien” (Austria), Orkiestra Teartu Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Marta Boberska - sopran, Rafał Bartmiński - tenor, Andrzej Klimczak - bas, Peter Lang – dyrygent (Austria).
7 czerwca, niedziela, godz. 18.00: koncert Ewy Steinschaden (skrzypce) i Alexandra Vavtara (fortepian), w programie: Symfonia fis moll, Koncert podwójny F-dur, Hob. XVIII:6, Koncert skrzypcowy A-dur, Hob. VIIa:3, Koncert fortepianowy nr 4 G-dur, Hob. XVIII: 4
Zamek Królewski, Sala Wielka, Pl. Zamkowy 4
Ewa Steinschaden (skrzypce) i Alexander Vavtar (fortepian) w 1996 roku założyli Duo :nota bene:. Oboje ukończyli Uniwersytet Muzyczny 'Mozarteum' w Salzburgu i pracują również jako pedagodzy, specjalizują się w muzyce Wiedeńskiej Klasyki, ale intensywnie zajmują się także muzyką współczesną. Duo ma na swoim koncie 4 płyty wydane przez 'Extraplatte”. W 1999 roku duo, jako jedyny zespół z Austrii zostało przyjęte do klasy mistrzowskiej Trio di Trieste. Od tego czasu członkowie dua współpracują z muzykami światowej sławy tria w Scuola Superiore di Musica da Camera w Trieście. Duo :nota bene: dokonało wiele prawykonań, m. in. takich kompozytorów, jak Cesar Bresgen, Charles Camilleri, Helmut Neumann, Laurence Traiger, Klemens Vereno, Ludwig Nussbichler i Christian David Kardeis. Od powstania duo zagrało około 300 koncertów w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Luksemburgu, na Węgrzech, w Czechach, Polsce, Bułgarii, Rumunii, Bośni Hercegowinie, Portugalii, Anglii, Irlandii, Danii, na Malcie, w Grecji, Turcji, Tunezji, Maroku, Syrii, Libanie, USA, Meksyku, Belize, Japonii, Chinach i Nowej Zelandii.
JOSEPH HAYDN (1732 – 1809) był jednym z głównych przedstawicieli klasycyzmu w muzyce. Muzykalny i obdarzony pięknym głosem, od 1738 roku uczył się muzyki w chórze przy katedrze św. Stefana w Wiedniu. Około 1749 roku po przejściu mutacji musiał opuścić chór i zaczął zarobkować jako muzyk w Wiedniu. W roku 1761 został zatrudniony jako nadworny kompozytor i kapelmistrz na dworze rodziny Esterhazy. Pozostał w tej służbie do 1790 roku zdobywając w tym czasie ogromną sławę. W 1790 roku Haydn otrzymał propozycję wyjazdu do Anglii oraz kontrakt na napisanie dwunastu symfonii, którymi sam miał dyrygować.
W 1791 roku Uniwersytet Oksfordzki nadał kompozytorowi Gradum Doctoris in Musica honoris causa. Haydn po powrocie do Wiednia w 1792 roku jeszcze raz wyjechał do Anglii, żeby w 1795 roku ostatecznie powrócić i objąć kierownictwo kapeli Mikołaja II Esterhazego. Kontrakt przewidywał pisanie jednej mszy rocznie; stąd w latach 1796–1802 powstało sześć mszy. W tym czasie Haydn rozpoczął pracę nad „Stworzeniem świata”, które ukończył w 1798 roku. Ostatnie lata życia spędził głównie w Wiedniu. Haydn pozostawił po sobie olbrzymi katalog dzieł, z których wiele weszło na stałe do kanonu muzyki klasycznej.
Zmarł 31 maja 1809 roku w Wiedniu.
Wstęp wolny na oba koncerty.
www.austria.org.pl