Drugie wydarzenie z cyklu 'Jedna Europa, Wiele Kultur - Muzyczny Przegląd Stolic Europejskich', które zaprezentuje kulturę muzyczną Ukrainy. W programie pokaz filmu 'The Pied Piper of Hutzovina' oraz koncerty grup Warszawa Kyiv Express i Haydamaky. HAYDAMAKY
Rozpoczęli swoją drogę artystyczną w 1991 roku w Kijowie jako undergroundowy zespół Aktus. Gdy do grupy dołączyli znani muzycy folkowi Oleksandr Yarmola i Ivan Leno, wymieszały się reggae, punk, ska i "alternatywa" Aktusa z nutami ukraińskiej muzyki tradycyjnej. Dla "Aktusa" muzyczny przekaz stał się misją społeczną - sposobem edukacji niepodległej Ukrainy poprzez muzykę przodków. W 2001 roku wytwórnia fonograficzna EMI zauważyła zespół i podpisała z nim pierwszy na Ukrainie kontrakt. Wówczas też Aktus przyjął nowe imię: Haydamaky.
Pierwszy album "Haydamaky" z muzycznymi akcentami z regionów Polesia, Bukowiny i Zakarpacia, z udziałem Tarasa Kompaniczenko - jednego z najbardziej znanych ukraińskich kobziarzy, został okrzyknięty najciekawszym projektem muzycznym na Ukrainie 2001 roku.
Następne krążki "Boguslav" i "Perverzija" (później "Ukraine Calling") podbijały serca słuchaczy nie tylko z Ukrainy, ale i Europy. Album "Ukraine Calling" zajął siódmą pozycję na World Music Charts Europe, zaś utwór "Za nashov stodolov" znalazł się na playliście Charlie'a Gilletta (BBC). W kwietniu 2009 r. ukazała się kolejna płyta "Kobzar".
Skład: Oleksandr Yarmola (śpiew, sopiłka, autor tekstów), Ivan Leno (akordeon, cymbały, instrumenty klawiszowe), Volodymyr Shverstyuk (gitara basowa), Oleksandr Dem'yanenko (gitara elektryczna, mandolina, kobza), Eugeniu (Hayduk), Didyc (trąbka), Ruslan Ovras (perkusja).


WARSZAWA KYIV EXPRESS
Powstało z inicjatywy Piotra Karola Sawickiego, polskiego pianisty, kompozytora i aranżera oraz Cata Donskoja, ukraińskiego trębacza, kompozytora i aranżera mieszkającego w Polsce. Wykonywanie muzyki łączącej różne tradycje i stylistyki jest dla jej autorów realizacją marzeń artystycznych. Warszawa Kyiv Express tworzą od maja 2008 roku doświadczeni i zgrani ze sobą instrumentaliści, od wielu lat występujący na scenie jazzowej, dla których oprócz wirtuozerii wykonania najistotniejsze są towarzyszące im emocje.
Muzykę zespołu najkrócej oddaje hasło jazzowa podróż do korzeni. Warszawska grupa wykonuje własne kompozycje inspirowane polską i ukraińską muzyką ludową. To umiejętne łączenie kultur i gatunków muzycznych, oddających klimat współistnienia i wzajemnych wpływów, jakie miały na siebie kultura polska i ukraińska.
Muzyka zespołu sięga głęboko, pozwalając słuchaczom odnaleźć w niej swoje korzenie i poczucie tożsamości. Oryginalne, pełne ekspresji zestawienia rytmów, harmonii, skal i motywów ludowych, nieregularne metra, przemyślana i precyzyjna aranżacja sprawiają, że muzyką brzmi świeżo i zaskakująco.
Skład: Cat Donskoj (trąbka), Mariusz Kozłowski (saksofony), Piotr Karol Sawicki (fortepian), Paweł Puszczało (kontrabas), Witek Wilk (perkusja), Adam Lewandowski (perkusjonalia).


Pied Piper of Hutzovina, reż. Pavla Fleisher, 64'

Latem 2004 roku, podczas podróży po Europie Wschodniej, Pavla Fleischer poznała i zakochała się w Eugene'ie Hutzu - frontmanie zespołu Gogol Bordello. Zafascynowana energią i muzycznym wigorem, zdesperowana by poznać go lepiej, zdecydowała, że nakręci o nim film.
Jest to film, który jest obrazem wspólnej podróży do ojczyzny Eugene'a - Ukrainy. To historia dwóch ludzi podróżujących razem ale całkowicie osobno. Jej celem jest ponowne doświadczenie zapomnianego już romansu; jego celem jest odkrycie swoich korzeni. Pavla wierzy, że podczas wspólnej podróży rozkwitnie miłość, a on, że odkryje muzykę cygańską. To intymny portret reżyserki, pełnej namiętności wobec swojego bohatera i o muzyku punkowym, tęskniącym za przeszłością.


Jedna Europa, Wiele Kultur
Cykl jest kontynuacją zakorzenionej już i doskonale przyjmowanej w Warszawie cyklicznej imprezy koncertowej, 'Muzyka w Muzeum', która od 2001 r. odbywa się w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Ideą są spotkania z różnymi kulturami Europy i ich prezentacja na tle dorobku znakomitych warszawskich, polskich artystów. Przegląd ma ukazywać najciekawsze zespoły muzyczne sięgające do kultury tradycyjnej własnego kraju, działające w ich stolicach. Zaproszonym artystom zagranicznym towarzyszyć będą polscy wykonawcy poszukujący inspiracji w kulturze gości. Pozwoli to stworzyć płaszczyznę do wymiany doświadczeń i artystycznego dialogu międzykulturowego oraz "przerzucenia kulturalnych mostów" pomiędzy europejskimi metropoliami.


Wstęp wolny.


Państwowe Muzeum Etnograficzne
sala kinowa
ul. Kredytowa 1


www.pme.waw.pl