- Dlaczego historia i pamięć traumatycznych wydarzeń pojawiła się w teatrze właśnie teraz?
- W jaki sposób twórcy teatralni rozliczają się z polsko–żydowską historią i dlaczego właśnie z nią?
- Jakie wątki tej historii są szczególnie eksploatowane?
- Jaką rolę w mówieniu o historii odgrywa teatr i jego narzędzia?
Cykl !Uwaga. Działania w pamięci. wpisuje się bezpośrednio w nurt obecnego w Polsce i na świecie zjawiska memory boom w teatrze. Potrzeba zrealizowania przez Muzeum cyklu poświęconego teatrowi jako narzędziu przepracowywania historii wynika z coraz szerszej obecności polsko–żydowskich wątków historycznych w polskich spektaklach i dramatach oraz chęci podjęcia na własną rękę eksperymentalnych działań teatralnych. Memory boom w teatrze pokazuje, że pamięć, mimo płynności i ciągłej zmiany jest istotnym elementem współczesnego życia. Muzeum Historii Żydów Polskich chce w tym procesie uczestniczyć nie tylko jako publiczność, lecz jako twórca i siła sprawcza.
! Historia na scenie – dyskusja polskich i izraelskich twórców teatralnych krążąca wokół wspólnej polsko-żydowskiej pamięci.
Poniedziałek, 18 maja, godz. 14.00 - udział biorą: Weronika Szczawińska – moderatorka dyskusji, Ilan Ronen, Michał Zadara i Piotr Ratajczak.
Zorganizowana przez Muzeum rozmowa twórców teatralnych z Polski i Izraela poświęcona będzie scenicznym reprezentacjom tematów związanych ze wspólną, polsko-żydowską pamięcią. Zagadnienia, które poruszymy, oscylować będą wokół istniejących już tekstów i spektakli. Niezwykle istotne będą też perspektywy otwierające się przed artystami z kręgu sztuk performatywnych, którzy zainteresowani są drążeniem i odkrywaniem kolejnych pól i terytoriów pamięci. Pytania, które zadamy, dotyczyć będą miejsca i roli teatru w dialogu kulturowym, jego uwrażliwienia na tematykę pamięci oraz polskiej i izraelskiej tradycji scenicznej związanej z opowiadaniem o polsko – żydowskiej przeszłości. W dużej mierze dyskusja poświęcona będzie strategiom reprezentacji pamięci traumatycznej, związanej z Zagładą, choć na tym nie poprzestanie. Zapraszamy Państwa do rozmowy, w której możliwe będzie zadanie pytań podstawowych - dlaczego to właśnie teatr tak aktywnie działa w pamięci? oraz tych wychylonych w przyszłość - co jest jeszcze do zrobienia?
Dyskusja towarzyszy pokazywanemu w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych spektaklowi „Bat Yam/Tykocin” w reżyserii Yael Ronen i Michała Zadary.
Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Warecka 4/6
wejście od ul.Kubusia Puchatka
www.jewishmuseum.org.pl