Cykl wykładów 'Polacy i Litwini, spadkobiercy wspólnej historii. Spróbujmy lepiej się zrozumieć' to niemal roczny (maj 2009 - marzec 2010) program spotkań poświęconych historii i kulturze Wielkiego Księstwa Litewskiego, a także dziejom Litwy przed unią w Krewie oraz w wieku XIX i XX. W roku 2009 Litwa świętuje swoje tysiąclecie. Niemal połowa z tych 1000 lat to historia wspólnego dwuczłonowego państwa o niewątpliwych sukcesach politycznych, militarnych i niepowtarzalnej kulturze.
Tymczasem współcześni Polacy i Litwini często nadal niewiele wiedzą o sobie nawzajem, a niewiedza ta bywa źródłem braku wzajemnego zrozumienia. Zamek Królewski w Warszawie, noszący ongiś miano Zamku Króla i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, to miejsce szczególnie odpowiednie dla realizacji programu, którego ideą jest służenie lepszemu porozumieniu pomiędzy narodami wchodzącymi ongiś w skład I Rzeczypospolitej.

W programie 'Polacy i Litwini, spadkobiercy wspólnej historii. Spróbujmy się lepiej zrozumieć' bierze udział liczne grono wykładowców z Litwy, m.in. naukowców z uniwersytetów w Kownie i Wilnie, wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, z Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Römera, Instytutu Historii Litwy oraz pracowników muzeów (wileńskich domów A. Mickiewicza i M.K. Čiurlionisa, pałacu Ogińskich w Płungianach). Ponadto w programie znalazły się spotkania z wybitnymi polskimi uczonymi - znawcami dziejów Litwy.
Wykłady prowadzone są w języku polskim.

[ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SPOTKAŃ ]


Cykl wykładów realizowany jest we współpracy z Centrum Slawistyki im. Czesława Miłosza na Uniwersytecie im. Witolda Wielkiego w Kownie, a od strony merytorycznej także przez Centrum Kultury Litewskiej przy Ambasadzie Litwy w Warszawie.

Autorki i koordynatorki projektu:
  • kustosz Agnieszka Różańska (Zamek Królewski w Warszawie),
  • doc. dr Irena Mikłaszewicz (Uniwersytet im. Witolda Wielkiego w Kownie).

Zamek Królewski
Plac Zamkowy 4

www.zamek-krolewski.pl