Interdyscyplinarny weekend poświęcony krajom Bliskiego i Dalekiego Wschodu - w programie m.in. koncert muzyki perskiej w wykonaniu Mohammad Rasouli, pokazy tańca indyjskiego, spotaknie poświęcone mistycyzmowi w poezji perskiej dawnej i współczesnej. 15 maja (piątek):
  • godz. 17.30: Mowa ognia i wody
Prelekcja dr Marka Smurzyńskiego na temat mistycyzmu w poezji perskiej dawnej i współczesnej. Utwory Rumiego z tomiku "W mgnieniu słów. Poezje" oraz fragmenty dwóch poematów współczesnego poety perskiego Sohraba Sepehriego: "Głosy u brzegu wód" i "Wędrowiec". Przekład Marek Smurzyński.
Po prelekcji recytacja wybranych wierszy w oryginale i tłumaczeniu.
Marek Smurzyński, wykładowca i badacz języka perskiego i historii literatury perskiej w Zakładzie Iranistyki Instytutu Filologii Orientalnej UJ w Krakowie. Doktorat w Uniwersytecie Teherańskim na temat „Seir al-‘ebad elal-ma’ad” („Powrotu wiernych do źródła istnienia”), poematu gnostycko-mistycznego Sana’i z Gazny (XI-XII w.), perskiego pierwowzoru „Boskiej Komedii” Dantego. Tłumacz literatury perskiej na polski i polskiej na perski, autor artykułów w języku polskim i angielskim.
  • godz. 19.00: Perskie miniatury na słowo i instrument - Opowiadacze Studnia 'O'
Na muzycznej parde – ilustracji pod dotknięciem słowa i muzyki ożywają legendarni perscy bohaterowie m.in. harfistka Azade i król Bahram Gur, szalona Harman Dali, zawiruje derwisz. Historie poetów, romantycznych kochanków i ich wędrówki po kulturze i muzyce perskiej. Opowieści na motywach perskiego eposu Księga Królewska Firdousiego, Traktatu Risala Muziki Darwisza Ali, eposu Haft pajkar Nizamiego, Masnavi Manavi Rumiego.
Muzyczna oprawa na tradycyjnych instrumentach: tombak, daf i setar, nej.
Opowiada: Agnieszka Aysen Kaim, Paweł Górski, Dorota Maciejuk.
Muzycy: Zofia Dowgiallo-harfa, Muhammad Rasouli - tombak, daf ,setar, nej.
Czas trwania: ok. 60 minut .
  • godz. 20.00: Mohammad Rasouli i grupa NEYRIZ - koncert muzyki perskiej
Mohammad Rasouli, muzyk pochodzący z gór północnego Iranu. Urodził się w 1972 roku (wg irańskiego kalendarza słonecznego w 1351). W Teheranie ukończył Akademię Muzyczną. Studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku, a po ukończeniu studiów muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada i Hasana Kasai. W Polsce mieszka od 2004 roku. Występuje z Marią Pomianowską, z Orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Filharmonią Kaliską. Z Filharmonią Sinfonia Baltica, wykonał utwór „Ney Nava” wybitnego irańskiego kompozytora Hosejna Alizade. Były to pierwsze w Europie Wschodniej wykonanie tego bardzo popularnego w Iranie utworu na nej.
Grupę NEYRIZ Mohammad założył w 2006 roku. Od tego czasu skład grupy trochę się zmienił. Nowością jest przybycie do grupy irańskiej wokalistki Rany Bagherzadeh oraz irańskiego muzyka grającego na tarze i setarze Mohssen Hosseini.
Podczas Weekendu z Orientem grupa NEYRIZ wystąpi z repertuarem starych perskich pieśni w dwóch częściach: Dastgahe Homayun and Shushtari, Dastgah Mahur.
Skład: Mohammad Rasouli - nej, Robert Siwak – tombak, daf, Mohssen Hosseini – tar, setar, Rana Bagherzadeh – wokal.

16 maja (sobota)
  • godz. 17.00: Codzienne Życie w Chinach - Wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Bogumiła Rzucidło
Bogumił Rzucidło w swoją pierwszą podróż wyruszył w 1989 roku mając w kieszeni zaledwie 25 dolarów. Jej celem był Meksyk. Potem poszło już jak z górki – Indie, Fidżi, Galapagos, Wyspa Wielkanocna, Borneo, Kenię, Tanzanię, Malezję, Australię, Nową Zelandię, Chiny … Dotychczas trzykrotnie okrążył kulę ziemską, a jej wspaniałe bogactwo i niezwykłość uchwycił obiektywem aparatu fotograficznego. Podczas Weekendu z Orientem zaprezentuje zdjęcia z podróży po Chinach przedstawiające codzienne czynności, rytuały, prace typowych Chińczyków. Będziemy mogli przyjrzeć się wielu fotografiom z Yunanu i Sichuanu, gdzie pomimo rozwoju gospodarczego można zobaczyć miejsca, gdzie czas się zatrzymał.
  • godz. 18.30: Wieczór kultury indyjskiej - Teatr Kathakali
Wernisaż wystawy obrazów autorsktwa Joanny Dominiki Ładyżyńskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006 r.). Artystycznie się w wielu dziedzinach sztuki plastycznej, m.i n. w malowaniu obrazów, projektowaniu kostiumów teatralnych, oraz scenografii.
Wystawa 'Teatr Kathakali' odkrywa inspirację autorki sztuką indyjską jak i dążenie za poznaniem różnych form teatru.
  • godz. 19.00: W wirze tańca
Taniec i muzyka jest jednym z najważniejszych elementów sztuki orientu. Łyk tego fascynującego zjawiska zaprezentują tancerze i tancerki tańca brzucha, tańca fussion, tańca Bollywood i klasycznego tańca indyjskiego.
  • godz. 20.00: impreza orientalna - zgra DJ Don
DJ Don (Pranav Nagar) zaczął grać w 2005 roku, jeszcze podczas studiów w Nowej Zelandii. Jest DJ-em, rezydentem comiesięcznych imprez Delhi Dreams. Gra także podczas innych imprez klubowych promujących kulturę indyjską.
Podczas imprezy będzie można wziąć udział w warsztatach tańca orientalnego, które poprowadzi Aleksandra Kilczewska, tancerka, choreografka, uczennica m.in. Sanjib Bhattacharya, znanego i cenionego w wielu krajach tancerza i choreografa tanca indyjskiego.
Ponadto: kuchnia indyjska i henna.

Wstęp: 10 zł.


Dom Kultury Rakowiec
ul. Wiślicka 8

www.rakowiec.art.pl