Warszawa Singera przywraca pamięć o przedwojennej, żydowskiej 'Warsze', sławionej przez Singera w licznych opowiadaniach i powieściach. Co roku na festiwalowe dni do stolicy Polski przyjeżdżają najznakomitsi przedstawiciele kultury żydowskiej z całego świata. 'Każda żydowska ulica w Warszawie była samodzielnym miastem' - napisał Isaac Bashevis Singer w nowojorskim dzienniku 'Forwerts'.
Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera takim 'samodzielnym miastem' staje się od lat ulica Próżna, a celem Festiwalu jest odtworzenie przedwojennego klimatu tej ulicy i ukazanie zaginionego świata polskich Żydów.
Na tej ulicy sytuują się żydowskie kawiarenki, restauracje, małe sklepiki, warsztaty rzemieślnicze, co roku jest też winiarnia i piekarnia. Zawsze można wejść do środka, przyjrzeć się zebranym drobiazgom z minionej epoki przedwojnia, a na ulicy kupić pamiątki, spróbować tradycyjnych smakołyków od ulicznych przekupek i przyjrzeć się pracy mistrzów rzemiosła.
Pojawiają się charakterystyczne postacie z przedwojennej, żydowskiej Warszawy: chasydzi, kupcy, artyści cyrkowi, malarze, szewcy, krawcy, drukarze, kowale, kataryniarze i kwiaciarki. Wszyscy oni tworzą tętniący życiem świat dawnej Warszawy. W samym sercu stolicy rozbrzmiewa muzyka klezmerska, synagogalny śpiew, a także znane i łatwo wpadające w ucho tradycyjne piosenki żydowskie.
Miniony świat wspominany jest za sprawą licznych wystaw i przedstawień, instalacji artystów performerów, sesji naukowych i spotkań autorskich. Kultura jidysz powraca poprzez przedwojenne filmy i współczesne spektakle, warsztaty tańca i piosenki, warsztaty wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej, wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne.
Szósta edycja Festiwalu odbędzie się między 29 sierpnia a 6 września 2009 roku.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom.
www.festiwalsingera.pl