W dniu 20 kwietnia br. o godz. 16 z okazji dwusetlecia śmierci Berka Joselewicza Ambasada Francji w Polsce, Ośrodek Kultury Francuskiej przy Uniwersytecie Warszawskim oraz Gazeta Wyborcza organizują w Ambasadzie Francji w Polsce konferencję pt. 'Berek Joselewicz: bojownik o wolność'. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o kontakt do 16 kwietnia 2009 r.
tel.: (0-22) 529 30 93, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Berek Joselewicz (1764-1809) jeszcze przed Powstaniem Kościuszkowskim znalazł się w Paryżu i tam był świadkiem francuskiej rewolucji. Natchniony ideałami braterstwa i równości, wystąpił wraz z Józefem Aronowiczem do Kościuszki z propozycją utworzenia kawalerii żydowskiej. Oddział ten, liczący 500 ochotników, przystąpił do powstania. Jego istnienie miało wśród polskiego wojska kapitalne znaczenie jeśli chodzi o wizerunek Żyda w oczach Polaków. Po klęsce powstania, Joselewicz znalazł się wśród emigracji, między innymi w Legionach Dąbrowskiego we Włoszech. Do Polski powrócił z armią Napoleona i przyjął dowództwo nad dwoma szwadronami w wojsku księcia Poniatowskiego. Jego syn Josek Berkowicz (1789-1846) również walczył o niepodległość, między innymi podczas Powstania Listopadowego; starał się przekonać żołnierzy żydowskich w armii carskiej do przystąpienia do polskich szeregów i próbował utworzyć żydowskie oddziały liniowe.
[tłumaczenie fragmentu ilustrowanego przewodnika zabytków i miejsc pamięci, "Les Juifs polonais" "Żydzi w Polsce", wydawnictwo Pascal]
Program konferencji:
www.ambafrance-pl.org