Podczas spotkania doktor Gary Reiss podzieli się ze słuchaczami swoimi 12-letnimi doświadczeniami w facylitowaniu konfliktów narodowych, etnicznych, ideologicznych, religijnych, politycznych i wielu innych, z jakimi mają do czynienia osoby mieszkające na terenie Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Spotkanie może stworzyć okazję do zaprezentowania poglądów na temat konfliktu Izraelsko - Palestyńskiego nie tylko przez prowadzących ale także przez osoby biorące udział w dyskusji.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Stawiszyński zastępca szefa działu Społeczeństwo i Media tygodnika Newsweek Polska.

Wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone.

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Psychologii Procesu oraz Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów „Centrum Łowicka”.


Centrum Łowicka
ul. Łowicka 21


Dr Gary Reiss jest bliskim przyjacielem i współpracownikiem dr Arnolda Mindella, twórcy Psychologii Zorientowanej na Proces oraz zdobywającej sobie coraz większą popularność koncepcji Głębokiej Demokracji. Gary od ponad 30 lat pracuje jako terapeuta. Jest cenionym wykładowcą prowadzącym seminaria i warsztaty na całym świecie. Jego głównymi obszary zainteresowań to praca z konfliktem – szczególnie w obrębie większych grup, terapia rodzinna, praca z pacjentami w śpiączce. Do Polski przyleci bezpośrednio z Izraela, gdzie w dn 26 – 30 marca 2009, w Jerozolimie prowadził pięciodniowe seminarium – warsztaty o nazwie Worldwork ze społecznościami Izraelską i Palestyńską dotyczące najbardziej zapalnych konfliktów w tym regionie oraz najnowszych metod skutecznej pracy z tymi konfliktami. Gary opublikował wiele książek na temat pracy z konfliktem, w tym przede wszystkim: „Beyond War and Peace in the Arab Israeli Conflict”, „Changing Ourselves, Changing the World”, „Angry Men, Angry Women, Angry World”, „Vital Loving” oraz „Leap into Living”.

„Regularnie pracuję w Izraelu, wśród rosnącego napięcia jakie pojawia się pomiędzy Ortodoksyjnymi a Reformowanymi Żydami, konserwatywnymi i świeckimi, czy prawo- i lewicowymi Żydami. Prowadziłem np. warsztat w Jerozolimie, gdzie różne strony miały okazję do nawiązania wzajemnych interakcji. Miało to miejsce tuż po kilku brutalnych konfrontacjach w najświętszym z miejsc, przy Ścianie Płaczu. W pełnej mocy konfrontacji która zdarzyła się pierwszego wieczora, zajęliśmy się przetwarzaniem obecnej w atmosferze przemocy. Najwięcej napięcia pojawiło się pomiędzy kobietą, która określiła się jako osadniczka i ortodoksyjna Żydówka, a kobietą, która określiła się jako świecka, lewicowa Żydówka zaangażowana w obronę praw palestyńskich. Przy wielkim grupowym wsparciu dla obu stron, ujawniona wrogość była na tyle bezpośrednia, że stało się coś jeszcze oprócz przemocy. Pod koniec pierwszego wieczora, kobiety rozmawiały ze sobą o tym, jak wzajemnie szanować własną siłę, jednocześnie nienawidząc poglądów za którymi się opowiadały. Pod koniec drugiego dnia, osadniczka zagrała pieśń pokoju, którą premier [Icchak] Rabin śpiewał tuż przed tym, jak został zamordowany. Zaśpiewała ją również świecka Żydówka, która powiedziała, że ostatnie wydarzenia tak bardzo ją przygnębiły, iż zrezygnowała ze śpiewania. Bez wątpienia Rabin z byłby dumny widząc tę wzruszającą chwilę uzdrowienia, szacunku, muzyki i łez.”

Z książki Gary'ego Reiss'a „Changing Ourselves, Changing the World” (New Falcon Publications Temple, Arizona, 2000. - str. 43, przeł R.P.). Patronat Medialny nad wydarzeniem objął tygodnik Newsweek Polska.


www.arabia.pl