O ludowych metodach zapobiegania i przeciwdziałania powrotom zmarłych z zaświatów opowiada wystawa 'Wampiry, strzygi i spółka' przygotowana przez Muzeum Wsi Banackiej w rumuńskim Timiszoarze. Życie i śmierć to przeciwstawne stany, a obce sobie światy żywych i zmarłych nie powinny się przenikać. Co jednak dzieje się w przypadku, gdy śmierć następuje "niewłaściwie" lub kiedy żywi zaniedbują swoje obowiązki względem zmarłych podczas pogrzebu? Zgodnie z rumuńskimi wierzeniami, zmarli ci nie zaznają spokoju w zaświatach, ale wracają pod postacią upiorów - strzyg i wampirów - by nawiedzać swoje rodzinne strony, karmić się żywymi.
Scenariusz wystawy oparty został na książce profesor Otylii Hedeşan, która opisuje XVIII wieczne rumuńskie ludowe rytuały i praktyki związane z wiarą w możliwość powrotu zmarłych zza grobu. Ekspozycja zbudowana została wokół wybranych relacji podróżników i badaczy, którzy byli świadkami praktyk anty-wampirycznych w Rumunii "wieku wampirów". Za pomocą dawnych opisów, eksponatów, fotografii, inscenizacji i projekcji zarejestrowanych współcześnie filmów, wystawa zapoznaje z niesamowitym światem ludowej magii, w której pozornie zwykłe przedmioty nabierają mocy zamykania drogi przed złem.
Wystawie towarzyszą różnorodne wydarzenia, takie jak gry fabularne RPG, LARP i terenowa, spotkania ze specjalistami tematyki, warsztaty dla dzieci, wieczory filmowe oraz koncert.
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1
www.pme.waw.pl