Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści (dawne Muzeum Opowiadaczy Historii) zaprasza na Festiwal Bajek, Baśni i Opowieści 2009. Jest to nowa formuła organizowanego już od 6 lat Festiwalu Baśni Francuskojęzycznych. Do Polski przyjedzie znamienity belgijski opowiadacz Pascal Gueran, wystąpią także znakomici opowiadacze z Polski - przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Opowiadania „Imagana” oraz Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Zaprezentują oni w arcyciekawy sposób opowieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przenosząc słuchaczy w świat pachnących lasów tropikalnych, na omiatane lodowatym wiatrem wyspy północy, czy pod konary olbrzymiego baobabu... Festiwal połączony jest z otwarciem wystawy UNESCO „Przekazać Nieuchwytne - Światowe Zabytki Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego”
Program:
3 kwietnia
Muzeum Pałac w Wilanowie
ul. ST.K. Potockiego 6/10 Warszawa
19:30 - 21:30 Opowieści z Bajkowych Stron Świata
Pascal Gueran, Monika Chojnacka, Ewelina Jarnutowska, Krzysztof Dynowski, Michał Malinowski
4 kwietnia
Muzeum Bajek Baśni i Opowieści
Ul. Diamentowa 8, Konstancin-Jeziorna, Czarnów
14:00 - 16:30 warsztaty sztuki opowiadania i spotkanie z Pascalem Gueran
18:00 - 19:00 otwarcie „Przekazać Nieuchwytne” - wystawa UNESCO na temat Światowych Zabytków Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
muzyka i opowieści o przekazywaniu nieuchwytnego dziedzictwa kulturowego - z udziałem Marii Pomianowskej
19:00 - 22:00 Opowieści Kwitnących Diamentów - Pascal Gueran, Monika Chojnacka, Ewelina Jarnutowska, Krzysztof Dynowski, Michał Malinowski
Artyści zaprezentują odrębne style opowiadania, podobnie zróżnicowana będzie też tematyka prezentowanych baśni. U każdego z wykonawców odkryjemy nowe motywy "zmyśleń utkanych na prawdzie" oraz przekonamy się o sile i wartości opowiadania. Poznamy bajki, które służą wychowaniu, dowiemy się też, jak ta sama opowieść wygląda w różnych kulturach. Gdy opowiadacze rozpoczną swoje historie, w powietrzu rodzi się niezwykła atmosfera, a nasza wyobraźnia ożywia się. Można powiedzieć, że po to właśnie jest ten festiwal - by ożywić naszą wyobraźnię i pobudzić do uruchomienia twórczej strony naszego istnienia.
Festiwal będzie okazją do zapoznania się z zyskującą coraz większą popularność w Polsce, sztuką słowa mówionego. Kiedy sześć lat temu startowaliśmy z pierwszym w Polsce Festiwalem Sztuki Opowiadania „Przegląd Baśni Francuskojęzycznych”, była to pionierska inicjatywa. Popularyzację opowiadania bajek i baśni kontynuowaliśmy poprzez Festiwal Opowieści Świata, Festiwal Polskich Tradycji Ustnych, Międzykulturowy Festiwal Sztuki Opowiadania „Tężnia Marzeń” oraz Festiwal Opowieści Żydowskich „Dziedzictwo Chełma”. Dzisiaj, na skutek działań podejmowanych przez Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści oraz osoby działające na rzecz ruchu odnowy opowiadania historii, sztukę przekazu mówionego możemy znaleźć w niemal każdym zakątku kraju.
Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści prężnie rozszerza swoją działalność artystyczną i edukacyjną na wszystkie rejony Polski. Wielkim świętem opowieści uczniowskiej stały się Międzyszkolny Festiwal Sztuki Opowiadania ”Baśniowe Obłoki” w Sulechowie, Minifestiwal Nieuchwytnego Dziedzictwa w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku Białej, czy „Pan Twardowski na kogucie - Festiwal Baśni Słowiańskich” w Węgrowie. Z kolei Festiwal „Karawana Europa 2008” na Mazowszu, Festiwal Kultur Świata w Gdańsku, czy Festiwal Sztuki Opowiadania „Silva Rerum” w Muzeum Pałacu w Wilanowie, to przykłady wydarzeń artystycznych, które przenosiły w przestrzeni, do lśniących tysiącami barw Wysp Koralowych, umożliwiały przeżycie niezapomnianych przygód i odkrycie baśniowych istot. Opowieści przyjaźnie ożywiały pałacowe przestrzenie Wilanowa, ukazując nieznane powszechnie fakty z minionych czasów.
Ważnym wydarzeniem na polu edukacyjnym było uczestnictwo w Edukacyjnym Oblężeniu Malborka, zorganizowanym dla nauczycieli poszukujących nowych metod uczenia siebie i innych. Muzeum od dawna współpracuje z ośrodkami doskonalenia nauczycieli, budując coraz większe zainteresowanie kadry nauczycielskiej używaniem opowieści na zajęciach szkolnych. Dotychczas zorganizowaliśmy już setki warsztatów sztuki opowiadania dla przedszkolaków, uczniów i studentów. Zarówno najmłodsi, jak i starsza młodzież, wspaniale uczą się i bawią, wykonując najróżniejsze ćwiczenia na usprawnienie zdolności użycia głosu, koordynacji ciała i słowa, wyrobienie pewności siebie. Jednocześnie uczestnicy tworzą opowieści, które prezentują podczas publicznych przedstawień.
Z kolei poprzez liczne przyjęcia urodzinowe animowane przez Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, w jego siedzibie lub w domach prywatnych, zauważamy fakt, że sztuka opowiadania wywiera wpływ również na zmianę podejścia rodziców do świętowania. Coraz częściej wolą oni, aby ich pociechy kreatywnie bawiły się przy ćwiczeniach ze słowem mówionym i aktywnie uczestniczyły w odbiorze bajek i baśni, niż spędzały ten uroczysty czas wokół hamburgera i frytek. Są zaskoczeni, że ich pociechy są po uszy zasłuchane siedząc nie przed ekranem, ale przed żywym opowiadaczem.
Tegoroczny festiwal zapowiada się niezwykle ekscytująco dla przedstawicieli wszystkich grup wiekowych. Znamienici opowiadacze z kraju i ze świata przygotowali na tą okazję wyjątkowy wybór przedstawień.
Pascal Gueran zyskał już w Polsce wiernych fanów, a jego występy wzbudzały owacyjny aplauz - odpowiadając na liczne zapytania publiczności o jego kolejne występy, sprowadziliśmy go specjalnie na tą okazję. Niezwykle ciekawych przeżyć artystycznych dostarczą również opowiadacze z Polski, którzy przygotowali z tej okazji barwny repertuar.
www.wiadomosci.ngo.pl