Muzyczny spektakl nawiązujący do historii argentyńskiego tańca i związanej z nim bogatej kultury literackiej. Podróż do źródeł tanga w starych portowych dzielnicach Buenos Aires. Przewodnikami będą nieszczęśliwi kochankowie, filozofowie, szaleńcy, błazny i outsiderzy, którzy opowiadać będą o rozpaczy i nadziei w świecie wielkiego kryzysu i dewaluacji wartości. „Tango laboratorium” ma formę recitalu, na który złożą się współczesne interpretacje popularnych tang z lat trzydziestych i tanga Astora Piazzoli z tekstami Jorge Luisa Borgesa, Jeana Claude’a Carriere’a i Horacio Ferrera. Pojawią się legendarne piosenki: „Cambalache”, „Querido”, czy „Nostalgia” w aranżacjach na bandoneon, akordeon, skrzypce, pianino, bas i głos. Autorką „Tanga laboratorium” jest utalentowana wokalistka, aktorka i reżyserka Marta Górnicka, która debiutowała na scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Jej interpretacje utworów Piazzolli zostały dobrze przyjęte przez publiczność i krytykę, i zaowocowały płytą „Tango 3001”. Autorem polskich tekstów jest Jacek Dehnel, poeta, tłumacz, prozaik, autor m.in. powieści „Lala” i laureat Paszportu Polityki oraz tłumaczka Anna Kryczyńska-Pham.

„Astor Piazzolla nawiązuje do korzeni tanga, gdy było muzyką obcych i wydziedziczonych, przetwarza melodyjne piosenki z lat trzydziestych, wzbogaca o elementy muzyki klasycznej i jazzu. Rewolucjonizuje tango, a zarazem dotyka tego, co w nim najbardziej pierwotne i autentyczne.” – mówi Marta Górnicka „Tango laboratorium” to ważny etap pracy LD nad rozwijaniem nowych form dramaturgicznych. Argentyńskie tango jest bowiem najbardziej syntetyczną formą dramatyczną, zawierającą w kilku minutach cały kosmos zdarzeń: od miłości do samotności, rozpaczy i śmierci.

Wystąpią:
Marta Górnicka i zespół w składzie:
  • Klaudiusz Baran - akordeon, bandoneon
  • Tomasz Filipczak - piano
  • Dawid Lubowicz - skrzypce
  • Konrad Kubicki – kontrabas
Marta Górnicka – wokalistka, reżyserka, aktorka. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim (specjalizacja w Katedrze Kultury Polskiej), PWST w Krakowie, ukończyła Warszawską Szkołę Muzyczną im. F. Chopina. W 1999 roku w Teatrze Małym w Warszawie odbyła się premiera pierwszego recitalu artystki "Szaleć”. W 2001 roku Marta zaczyna śpiewać tanga w spektaklu Tango 3001 na małej scenie Teatru Muzycznego Roma. W 2003 roku ukazuje się jej płyta „Tango 3001”. W 2006 roku Marta śpiewa tanga w spektaklu Piazzolla na deskach Teatru Ateneum w Warszawie. Jest laureatką wielu nagród, między innymi: I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej w Warszawie i I nagrody w Konkursie Piosenki Francuskiej w Warszawie. Jest autorką filmu „Łaknąć. Próba zapisu” wg Sarah Kane, którego premiera odbyła się na festiwalu Odkryte/ Zakryte w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W Laboratorium Dramatu reżyserowała czytanie „Jeńców” T. Marinettiego.
Jacek Dehnel - poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Absolwent Polonistyki na UW. Autor zbiorów poezji (m.in.: Żywoty równoległe, Wyprawa na południe), opowiadań (Kolekcja, Rynek w Smyrnie, Balzakiana) oraz powieści Lala. Laureat Nagrody im. Kościelskich 2005 za zbiór wierszy Żywoty równoległe i Paszportu „Polityki” 2006 za Lalę. Przekładał poezję m.in.: O. Mandelsztama, W. H. Audena, Ph. Larkina, G. Szirtesa, M. Oliver. Razem z Tymonem Tymańskim i Maciejem Chmielem prowadzi w TVP program „Łosskot”.


Spektakle odbywają się 2 i 3 kwietnia. Początek o godz. 19.00.


LABORATORIUM DRAMATU

ul. Olesińska 21

www.tat.pl