Film Mahmouda al Massada opowiada historię Abu Ammara, ubogiego muzułmanina, którego głównym źródłem dochodu jest dostarczanie na przemiał znalezionej na śmietnikach makulatury.

Reżyser towarzyszy Abu Ammarowi podczas jego codziennych podróży samochodem, zabaw z dziećmi, filmuje rozmowy na temat polityki prowadzone w domu jednego ze znajomych swojego bohatera.
Bohater filmu zmaga się z osobistymi problemami dnia codziennego, ale jego życie przesiąknięte jest polityką, toczącym się od lat konfliktem na linii Zachód - świat islamu. W pierwszej części "Na przemiał" wypowiedzi bohatera są bardzo krytyczne, stanowcze. Jako były ochroniarz mudżahedinów, Ammar jest niezwykle lojalny wobec islamskich fundamentalistów. On i jego sąsiedzi nie mieszkają w okolicy o wysokim standardzie, niemniej na każdym dachu zamontowana jest antena satelitarna do odbioru tuby propagandowej, jaką jest Al-Dżazira. Wraz z rozwojem wypadków (m.in. wiadomość o ciąży żony), bohater zmuszony zostaje do ubiegania się o wizę amerykańską - nie widzi już szansy na poprawę swojego losu w rodzinnym kraju.

Mahmoud al Massad
Urodził się w mieście Az-Zarka, w Jordanii. Ukończył studia filmowe i na uniwersytecie Yarmouk w Ammamie. Pracował dla telewizji i przy produkcjach filmowych w Rumunii, Włoszech i w Niemczech. Obecnie mieszka w Holandii.

Jest autorem kilkunastu filmów krótkometrażowych. Od 1995 r. pracował dla holenderskich stacji telewizyjnych Migrant Television Amsterdam i STAD OMROEP Utrecht, dla których realizował programy kulturalne.

W 1998 r. wrócił do realizacji filmowych i nakręcił przejmujący dokument „Shatter Hassan" o bezdomnym arabskim bohaterze, staczającym się w otchłań narkomanii na ulicach Amsterdamu. Film był prezentowany m.in. podczas festiwalu w Cannes, w ramach sekcji Short Film Corner 2006. Na Festiwalu Filmów Arabskich w Rotterdamie otrzymał nagrodę Golden Hawk 2002. 4 lata później tę samą nagrodę al Massad odebrał za film „30 Meters of Silence".

W Jordanii zrealizował filmy „Na przemiał", „Jackie and the 40 Yellow Cabs" oraz „DNA". Film dokumentalny „Na przemiał" powstał przy wsparciu Sundance Documentary Lab oraz World Cinema Fund z Berlina.

Seanse:

16 kwietnia, czwartek, 20:00
17 kwietnia, piątek, 18:00
20 kwietnia, poniedziałek, 19:00

KINO.LAB
CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2

www.kinolab.art.pl