W następnych stuleciach znaczenie Rosji szybko rosło i nader często jego historia splatała się z naszą. Czego dowodem jest tzw. „Zygmuntowski” plan Moskwy z 1610 r. opracowany dla Zygmunta III Wazy w związku z jego planami dynastycznymi i prowadzoną wojną z Moskwą.
Z czasem Moskwa, stolica jednego z wielu księstw ruskich, stawała się centrum wielkiego państwa. Nie ustawało zainteresowanie nią wśród cudzoziemców, czego dowodem były wydania kolejnych planów miasta w oficynach zachodnioeuropejskich. Rozwój przestrzenny miasta następował w sposób żywiołowy wokół centrum które stanowił Kreml - gród–twierdza usytuowany w widłach rzeki Moskwy i Nieglinki. Wokół niego rozwijały się pierścieniowo rzemieślniczo-kupieckie dzielnice – „posady”. Chroniły je kolejne pasy fortyfikacji – ich ślad jest do dziś czytelny w strukturze urbanistycznej miasta. W XVIII i XIX w. stolicą Rosji na przeszło 200 lat stał się Petersburg. W tym czasie Moskwa zaczęła pełnić rolę centrum rzemieślniczo-kupieckiego Rosji.
Moskwa była jak na europejskie warunki miastem wielkim: liczyła 200 tys. mieszkańców w XVII w., 2 mln na początku XX w., obecnie ma około 15 mln i należy do czołówki największych miast świata.
Organizatorzy: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i Muzeum Historii Moskwy.
Kurator wystawy: Teresa Krogulec.
Godziny otwarcia:
wtorek, czwartek: 11.00-18.00,
środa, piątek: 10.00-15.30,
sobota, niedziela: 10.30-16.30.
Bilety:
bilet normalny - 6 zł,
bilet ulgowy - 3 zł,
w niedziele wstęp wolny.
Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 28/42
www.mhw.pl