Przegląd etiud filmowych i animacji, prezentowanych podczas zeszłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego 'ETIUDA&ANIMA', który podzielony będzie na bloki tematyczne, prezentujące filmy nagrodzone w konkursie Etiuda, w konkursie Anima, prace z PWSFTviT oraz zestaw izraelskich animacji z Bezalel Academy of Arts & Design w Jerozolimie. Festiwal 'ETIUDA&ANIMA' konfrontuje osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej - profesjonalistów, studentów, realizatorów niezależnych.

BLOK I: Filmy nagrodzone w konkursie Etiuda (117’)
27 marca 2009, piątek, godz. 21.00


BLOK II: zestaw filmów z PWSFTviT – laureata nagrody specjalnej za najlepszy zestaw filmów zgłoszony do konkursu przez szkołę (95’)
28 marca 2009, sobota, godz. 16.00


BLOK III: filmy nagrodzone w konkursie Anima (100’)
28 marca 2009, sobota, godz. 18.00

W konkursie wzięło udział 75 filmów wybranych z 534 zgłoszonych do selekcji. Filmy oceniało jury w składzie: Koji Yamamura (Japonia)- Przewodniczący, Suzanne Buchan (Anglia), Aleksandra Korejwo (Polska), Wioletta Sowa (Polska), Jerzy Kalina (Polska).


BLOK IV: zestaw izraelskich animacji z Bezalel Academy of Arts & Design (75’)
29 marca 2009, niedziela, godz. 20.00

Akademia Sztuk i Projektowania Bezalel w Jerozolimie (Bezalel Academy of Arts & Design Jerusalem) została założona w 1906 r. przez artystę Borisa Schatza i znana była wtedy jako Szkoła Sztuk i Rzemiosł Bezalel (Bezalel School of Arts and Crafts).
Swoją nazwę otrzymała od Bezalela ben Uri – biblijnego projektanta i nadzorującego budowę arki w czasach Mojżesza. Szkoła znajduje się na górze Scopus w Jerozolimie i kształci rocznie około 1500 studentów. Początkowo Akademia, znana ze swojego charakterystycznego stylu zwanego „szkołą Bezalel” (połączenie tradycji europejskiej, Bliskiego Wschodu, a także stylów perskiego i syryjskiego), produkowała przedmioty sztuki dekoracyjnej w srebrze, skórze, drewnie, mosiądzu i tkaninie.
W kolejnych latach Akademia wyspecjalizowała się również w takich dziedzinach jak projektowanie ceramiki, szkła, narzędzi, biżuterii, nauce sztuk pięknych, rzeźby, fotografii, ale także w projektowaniu przemysłowym, animacji, video art oraz komunikacji wizualnej. Uważana jest za jedną z najbardziej prestiżowych szkół tego typu na świecie.
Akademię Sztuk i Projektowania Bezalel ukończyło wielu wybitnych artystów, projektantów i architektów, takich jak Meir Gur Aryeh, Ze'ev Raban, Boris Schatz, Jacob Eisenberg, Jacob Steinhardt czy Hermann Struck.
Celem nauczycieli animacji jest znalezienie pomostu pomiędzy dzisiejszym rozwojem technologicznym w dziedzinie cyfrowych mediów a odpowiednim poziomem artystycznym i zdolnościami twórczymi animatorów. Akademia kładzie duży nacisk na praktyczne przygotowanie studentów połączone z szeroką bazą intelektualną w dziedzinie sztuk i projektowania, historii, literatury, filozofii, socjologii, studiów kulturowych, ale kładzie również fundamenty, dotyczące myśli naukowej i technologicznej.

W zestawie znajdują się filmy wykonane różnymi technikami: plastelią, prostą animacją drutem, technikiami mieszanymi, piaskiem, wycinanką, techniką klasyczną, flashem i 3D.

Kontakt:
tel.: +48 22 628 12 71, wew. 160

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KINO.LAB CSW
ul. Jazdów 2

www.kinolab.art.pl