Cel instalacji Rufo Criady 'Oczy wody' to nawiązanie dialogu i stworzenie przestrzennych oraz symbolicznych konotacji z miejscem wystawy, aby wywołać w widzu głębsze wrażenia i doznania. Artysta wnosi do ciszy każdego miejsca 'chromatyczne dźwięki' - poprzez zbiór okrągłych lightboxów, przypominająych witraże lub rozety o funkcji poetyckiej. W kwestii formalnej na lightboxy nakładają się abstrakcyjne struktury o charakterze konstruktywnym na fotografiach przedstawiających odbicie wody, które autor uchwycił w swym studiu. Wraz z lightboxami artysta prezentuje również kompozycję cyfrową drukowaną na bannerze w dużym formacie, na którym tłumaczy przeciwstawne i uzupełniające się odczucia na temat natury i miasta.

Od roku 2003 w twórczości hiszpańskiego malarza Rufo Criado (Aranda de Duero, 1952) zaczynaja pojawiać się kompozycje cyfrowe, w których próbuje badać światło i eksperymentować z nim. Za pośrednictwem lightboxów jako trójwymiarowej podstawy, zapewnia widzowi moc nowych doświadczeń percepcyjnych poprzez promieniowanie, która prowokuje każdy obiekt świetlny, tworząc w ten sposób różne “nastroje”, w których są pokazane.

Ten organizowany przez Instytut Cervantesa projekt, przedstawiono po raz pierwszy pod koniec 2007 w Kościele Świętej Eulalii w Palermo na Sycylii, i w 2008 roku w Kościele San Biaggio Maggiore w Neapolu. W 2009 roku prezentowany jest w siedzibie Instytutu Cervantesa w Warszawie, Delhi oraz Tokio.

Różnorakie lightboxy były już prezentowane od 2003 roku na indywidualnych wystawach w Galerii AELE-Evelyn Botella w Madrycie; w Galerii Minimal w Porto (2004); Galerii Fernando Silió w Santander (2005); Galerii La Nave w Walencji (2006), oraz na międzynarodowych targach takich jak ARCO w Madrycie (2004-2005-2006) oraz ARTE LISBOA w Porto (2004).

Tytuł instalacji jest inspirowany fragmentem wiersza meksykańskiego pisarza Octavio Paza:

Oczy cienistej wody,
Oczy studziennej wody,
Oczy sennej wody.

[ Ojos de agua de sombra,
Ojos de agua de pozo,
Ojos de agua de sueño. ]


Wernisaż: 12 lutego 2009, godz. 18.30.
Wstęp wolny.


Wystawa czynna: 13.02 - 23.03. 2009.
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 11.00 do 20.00.
Wstęp wolny.


Instytut Cervantesa
ul. Nowogrodzka 22

sala wystawowa

www.cervantes.es