Žiarislav - muzyk, multiinstrumentalista i piosenkarz, wytwórca muzycznych instrumentów, z których szczególnie upodobał sobie słowackie piszczałki. Wystąpi z grupą muzyków wykorzystujących obok piszczał, także korytkowe skrzypce, drumle, bębny - doby, basy i ozembuch. Ziarislav żyje w odludnym miejscu Słowacji, Stolicznych Wierchach, gdzie prowadzi proste, związane z przyrodą życie. Oprócz twórczości artystycznej zajmuje się hodowlą zwierząt, wyrobem sera, pieczeniem chleba. Rozpoznawany jest nie tylko jako wybitny muzyk, ale etnograf i etnomuzykolog. Stara się odtworzyć pierwotną, słowiańską kulturę, widząc w niej lek na bolączki współczesnego świata. Powrót do przyrody, życie z nią w harmonii, tradycyjne zajęcia i medycyna naturalna, to styl jego życia.
Ziarislav upodobał sobie szczególnie słowackie piszczałki. Najprostszą z nich, końcówkę, uważa za instrument wyjątkowy. Jej pełne alikwot brzmienie i prosty sposób gry stawia ją pośród ludowych instrumentów muzykoterapeutycznych, mających charakter relaksacyjny i leczniczy. Ziarislav wytwarza i wykorzystuje na koncertach, oprócz końcówek, fujarki i fujary, należące do tej samej rodziny piszczałek wykonanych z czarnego bzu. Mają one, w odróżnieniu od końcówek, nawiercone po trzy otwory. Brzmienie słowackich piszczał przywołuje w wyobraźni szum górskiego wiatru, igrającego wśród smreków, skaczącego po tatrzańskich turniach.
Bytosti to istoty, nie zawsze z tego świata, mieszkające obok nas duchy także zwierzęta, drzewa, kamienie. Ziarislav zaprosił je wszystkie do swojego zespołu, zaklinając w jedyną w swoim rodzaju słowiańską góralską muzykę. Muzycy tworzący zespół wykorzystują obok wspomnianych już piszczał, korytkowe skrzypce, drumle, bębny – doby, basy, ozembuch - czyli znane z polskiej tradycji diabelskie skrzypce.
W 2006 roku piosenka 'Ked pojdem do sveta” z płyty Bytosti Hore została nominowana do prestiżowej Just Plain Folks Music Awards. Zirislav sam i z Bytostami wydał już dwanaście płyt. Znalazły się na nich jego własne piosenki i adaptacje ludowych motywów.
Wstęp wolny.
Centrum Promocji Kultury Praga-Południe
ul. Podskarbińska 2
www.cpk.art.pl